AKWARIUM BIOTOPOWE – CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ?

Każdy nowy hobbysta zaczyna od przynajmniej jednego akwarium. Ale później wielu z nich, jeśli nie wszyscy, rozważają zmianę akwarium na akwarium biotopowe lub nano akwarium. Akwaria biotopowe są zazwyczaj zakładane w celu odwzorowania podwodnego środowiska małych ryb, które żyją na danym obszarze lub w danym regionie. Każde specyficzne miejsce ma swoich typowych mieszkańców i dlatego większość entuzjastów będzie starała się hodować te lokalne gatunki po tym, jak zdadzą sobie sprawę, o ile bardziej interesujące są tego rodzaju zbiorniki niż „zwykłe” zbiorniki komunalne. Typowym przykładem mogą być południowoamerykańskie pielęgnicowate lub północnoamerykańskie złote rybki, które mogą być naprawdę bardzo zabawne, ale nie ma wątpliwości, że wyglądają one inaczej w swoim naturalnym środowisku. To jest to, czego potrzebujesz dla twoje akwarium biotopowe, i to jest to, czego powinieneś szukać.

Przyjrzyjmy się jednemu z bardziej popularnych przykładów słodkowodnych – pielęgnicom południowoamerykańskim. Ten typ pielęgnic wymaga twardej, alkalicznej wody (pH 7-8). Potrzebują również wielu kryjówek; skały sprawdzają się tu doskonale, ale można również użyć doniczek lub innych podobnych obiektów. Ważne jest, aby w jak największym stopniu naśladować region, z którego pochodzą te ryby – jeśli pochodzą z Amazonki lub jej dopływów, warto dodać do aranżacji kilka kawałków drewna dryfującego. Wystrój jest bardzo ważną częścią każdego zbiornika biotopowego, więc upewnij się, że dobrze wybrałeś wystrój .

Będziesz musiał dodać kilka kawałków drewna bagiennego, więc woda ma coś do zmiękczenia. Ale z czasem, glony zaczną rosnąć na drewnie i straci ono swój brązowy, naturalny kolor i stanie się bardziej zielone lub żółtawe. Nie jest to problem; niektórzy entuzjaści nawet preferują taki wygląd – upewnij się tylko, że używasz jakiegoś rodzaju podłoża i roślin, które tolerują twardą wodę i wysoki poziom pH (7-9).

Najpopularniejszymi rybami słodkowodnymi używanymi w akwariach biotopowych są neony, kardynałki, hatchetfish, pencilfish, itp. Do większych gatunków pielęgnic można również zaliczyć karłowate pielęgnice z Ameryki Środkowej lub południowoamerykańskie tetry. W środowisku słonowodnym Bardziej popularnymi przykładami akwariów biotopowych są te zakładane w celu odwzorowania rafy koralowej lub bagien namorzynowych.

Zanim zaczniesz zakładać swój zbiornik, zrób kilka badań na temat rodzajów ryb, które chcesz w nim umieścić. Upewnij się, że są one kompatybilne ze sobą i nie będą walczyć, ponieważ jeśli jakiś gatunek jest zbyt agresywny dla tej konkretnej społeczności, będzie musiał być trzymany oddzielnie. Ważne jest również, aby wiedzieć, jakiego rodzaju warunków wodnych wymagają Twoje stworzenia – niektóre mogą potrzebować miękkiej lub kwaśnej wody, niektóre lepiej nadają się do słonawej wody, itp. Jeśli nie jesteś pewien czegokolwiek związanego z odpowiednimi rybami dla twojego zestawu, zawsze pytaj doświadczonego hobbystę przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów.

Dobry przykład jak założyć akwarium rafowe, jest użycie żywej skały – kawałków twardego koralowca. Zapewni to zbiornikowi wiele kryjówek dla twoich ryb, ale jest również bardzo ważne dla zrównoważenia parametrów wody (twardość i poziom pH).

Możesz także użyć roślin plastikowych lub jedwabnych, ale jeśli chcesz czegoś bardziej naturalnego, żywe rośliny są zawsze dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, jaki rodzaj roślin wybierzesz, pamiętaj, że glony będą rosły również na nich, więc upewnij się, że nie są one zbyt szybko rosnące. Jeśli nie lubisz wyglądu glonów lub chcesz mieć je pod kontrolą, spróbuj użyć roślin o słabym oświetleniu; większość koralowców preferuje silne oświetlenie. Na koniec, postaraj się nie skupiać całej swojej uwagi na ryby – upewnij się, że w zbiorniku znajduje się wiele innych rzeczy, które zapewnią rozrywkę Twojemu wzrokowi.

Jest to tylko jeden z przykładów, jak możesz odtworzyć różne środowiska poprzez założenie akwarium biotopowego. Kiedy już zaczniesz, będziesz zaskoczony, ile to jest zabawy i wkrótce prawdopodobnie będziesz chciał stworzyć inny rodzaj środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *