Akwarium dla piranii. Czy piranie można czytać w akwarium?

Piranie (piranie, ryby) – bardzo niebezpieczne i agresywne ryby, które nie lubią towarzystwa obcych i lubią gryźć wszystko wokół siebie. Mogą one łatwo zniszczyć rośliny i ryby akwariowe. Ale dla tych, którzy kochają je jako ciekawe zwierzę domowe, istnieje inna opcja: mogą nauczyć się żyć w akwarium wraz z innymi mieszkańcami lokalnego „wodnego świata” Najważniejsze jest to, aby być w stanie zapewnić takie warunki życia, jakby piranie były raniące – trzeba będzie dużo miejsca, odpowiednie oświetlenie i napowietrzanie wody, pasza, itp. A wystarczy jeden błąd – i możemy mówić o śmierci pupila.

Jak więc hodować piranie w domu? Wiele osób uważa, że piranie mogą być trzymane w czystej szklance z wodą i kostkami lodu, ale tak nie jest.

Piranie – drapieżniki, które żywią się mięsem. Trzeba je więc karmić, najlepiej żywymi owadami (małymi rybkami, robakami), skorupiakami, wątrobą wołową, kawałkami serca wołowego lub piersi kurczaka. Dlatego piranie nie nadają się do trzymania w domu jako zwierzęta domowe – zamiast odpoczywać na kanapie przy telewizorze będziesz musiał stale obserwować zachowanie swojego pupila i poświęcać czas na jego karmienie. A nawet jeśli uda Ci się wszystko zrobić poprawnie, nie ma gwarancji, że po jakimś czasie Twoja ukochana rybka nie zaatakuje innych mieszkańców akwarium z głodu lub agresji wobec Twoich żywych stworzeń. Piranie to bardzo niebezpieczne drapieżniki!

Jednak istnieją wyjątki. Na przykład, jeśli planujesz hodować najmniejsze piranie – czerwonobrzuchą, czarną i kremową (pygocentrus nattereri), to ich akwarium może być bardzo małe i proste: pojemność 40 litrów wystarczy dla 10 sztuk. Oczywiście należy zadbać o oświetlenie i napowietrzanie, tak dobrze jak to tylko możliwe.

Lepiej nie trzymać takich ryb w akwariach zbiorczych z innymi mieszkańcami, zwłaszcza tymi, którzy lubią jeść mięso. Należy jednak pamiętać, że ryby te zaatakują wszystko, co uznają za pokarm, dlatego należy zadbać o to, aby mieszkańcy zbiornika nie zmieścili się w pysku naszego pupila.

Najlepiej jest założyć akwarium dla piranie w piwnicy lub na tarasie, ale to nie jest bardzo wygodne. Temperatura wody powinna wynosić około 25 ° C, a najlepszą opcją będzie pokrycie akwarium szkłem (lepiej potrójnym), ponieważ piranie mogą wyskoczyć nawet z małego zbiornika.

Dlatego, jeśli planujesz hodować piranie – zastanów się, ile czasu i pieniędzy poświęcisz na ich właściwą pielęgnację. Właściwa opieka nad tymi drapieżnikami jest po prostu niemożliwa bez stałego zwracania uwagi nie tylko na ich zachowanie – są one bardzo agresywne wobec siebie!

Warunki w akwarium dla piranii.

Dzienna porcja pokarmu zależy od ilości ryb w akwarium i ich wielkości. Lepiej jest karmić piranie kilka razy dziennie porcjami, które są w stanie zjeść w ciągu 5-10 minut. Jest to konieczne, aby te żarłoczne drapieżniki nie walczyły o pokarm, bo jeśli będą głodować, to agresja wobec siebie tylko wzrośnie.

Piranie potrzebują też dużo tlenu, dlatego lepiej jest zainstalować napowietrzacz – jeszcze lepiej kilka (na przykład po jednym w każdym rogu). Oświetlenie powinno być wystarczająco intensywne, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać. Jeśli w akwarium piranii nie ma roślin – należy co tydzień podmieniać około 50% wody. Faktem jest, że piranie wydzielają kwas moczowy w postaci białawo-żółtych igiełek, które szybko rozpuszczają się w wodzie i zatruwają ryby.

Zbiornik dla piranii.

Aby utworzyć basen dla ryb drapieżnych nie będzie zbyteczne, aby wyposażyć go w skuteczny system filtracji, który będzie służył do utrzymania równowagi biologicznej w akwarium. Zaleca się stosowanie filtrów o przepływie około 350 litrów na godzinę; najlepiej umieszczać je poza zbiornikiem (w specjalnych skrzynkach), ponieważ można zwiększyć ich wydajność poprzez dodanie większej ilości materiału filtracyjnego (na przykład granulowanego węgla aktywnego).

Dno musi być pokryte piaskiem lub żwirem, ale niczym ostrym – agresywne ryby mogą się zranić, atakując zdobycz lub walcząc między sobą. Z tego samego powodu należy nie wybieraj do akwarium roślin o ostrych liściach lub kolcach.

Właściwym wyborem są rośliny wodne, które nie są zbyt duże, ale jednocześnie mają gęste liście – do tego celu można wykorzystać anubiasy, paprocie jawajskie lub kryptokoryny. Najważniejszą rzeczą przy wyborze roślin jest zwrócenie uwagi na kolor blaszek – najlepiej, aby były zielone, ponieważ piranie czerwonobrzuche skubią każdy obcy obiekt na swoim terytorium, w tym jaskrawo kolorowe liście roślin.

Oświetlenie zbiornika dla piranii.

Konieczne jest kontrolowanie równowagi światła i cienia w akwarium z rybami drapieżnymi: muszą istnieć miejsca, w których w ogóle nie ma światła słonecznego (na przykład pod drzewem bagiennym), a także obszary poddane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Można podzielić akwarium na kilka części, sadząc w ciemnych miejscach gęsto rosnące rośliny – zapewni to schronienie młodym osobnikom i rybom niehodowlanym. Taki podział jest możliwy tylko w przypadku dużych drzewek ozdobnych, ponieważ piranie są bardzo żarłocznymi drapieżnikami. Zbiornik dla rybek piranii.

Lepiej jest zrobić pokrywę ze szkła lub siatki, którą trzeba przymocować do ramy za pomocą specjalnych zacisków. Pokrywa ta pomoże utrzymać wodę w czystości, uniemożliwiając innym rybom dostanie się do niej wraz z innymi przedmiotami, które znajdą się w akwarium. Niezgrabne ruchy większych ryb mogą wystraszyć małe z ich kryjówek, dlatego staraj się nie włączać silnych systemów napowietrzania lub filtracji podczas karmienia.

28 komentarzy do “Akwarium dla piranii. Czy piranie można czytać w akwarium?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *