Akwarium wielogatunkowe. Jakie ryby będą najlepsze na początek?

Przede wszystkim ważne jest, aby pomyśleć o tym, dlaczego chcesz akwarium w pierwszej kolejności. Jeśli szukasz czegoś zabawnego i interesującego, co będzie dobrze wyglądać w domu, małe rybki, takie jak złote rybki lub gupiki są często dobrym rozwiązaniem. 

Najważniejszą rzeczą jest, aby nie dać się ponieść początkowemu entuzjazmowi do ryb! Na przykład – czy masz wystarczająco dużo miejsca? Co z hałasem? Czy trzeba je karmić dwa razy dziennie, każdego dnia? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „nie”, to niebez względu na to, jak ładne lub interesujące są ryby, nie powinieneś ich trzymać.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby utrzymać zbiornik z wodą, to nie jest sprawiedliwe dla ryb – i będziesz narażać się na wiele kłopotów bez powodu.

Jednym z ważnych pytań jest to, ile ryb powinno być w akwarium: Ogólna zasada to 1 cal ryby na galon wody.

Dotyczy to jednak tylko rybek normalnego typu, takich jak złote rybki i gupiki – inne rodzaje, takie jak rassboras potrzebują więcej miejsca! Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj ryb ma Twój sklep zoologiczny, sprawdź instrukcje dołączone do Twojego zbiornika lub zapytaj doświadczonego akwarystę w lokalnym sklepie zoologicznym.W akwarium potrzebujesz czegoś więcej niż tylko ryb – musisz pomyśleć o kształcie zbiornika, oświetleniu, dekoracjach i tym, czym będziesz karmić swoje ryby! 

Po pierwsze, zdecyduj jak duży powinien być Twój zbiornik. Jeśli jest on przeznaczony dla jednej złotej rybki, to wszystko od 2 do 5 galonów jest w porządku – ale dla większej ilości złotych rybek lub innych rodzajów ryb, powinieneś rozejrzeć się za większym zbiornikiem. Ogólna zasada to 1 cal ryby na galon wody, co dotyczy gupików i innych rybek normalnego typu, takich jak złote rybki.

Następnie wybierz kształt zbiornika – niektórzy ludzie wybierają okrągłe zbiorniki, ponieważ wyglądają one bardziej atrakcyjnie, ale jeśli masz więcej niż jedną złotą rybkę, będziesz musiał mieć długi i wąski zbiornik, aby nie mogły się one do siebie zbliżyć z przeciwległych końców akwarium. Niektóre zbiorniki są wyposażone w panel dzielący, który jest wygodny dla ryb, które mogą walczyć ze sobą w inny sposób. Takie panele można kupić w większości sklepów zoologicznych, ale jeśli nie jesteś pewien, czy różne rodzaje ryb będą się ze sobą dogadywać, najpierw skonsultuj się z ekspertem!

Co z oświetleniem? W naturze ryby cały czas muszą stawiać czoła niebezpiecznym drapieżnikom i muszą być stale czujne na to, co dzieje się wokół nich. Dlatego też duża ilość światła w akwarium jest najlepsze. Jednak światło powinno być włączone tylko przez około 10-12 godzin dziennie – tak jak my, ryby nie potrzebują oświetlenia przez 24 godziny na dobę! 

Akwaria są wyposażone w różne rodzaje dekoracji, ale najlepiej pasują te, które podnoszą się z dna zbiornika i można je łatwo wyczyścić. Niektórzy ludzie kupują prawdziwe rośliny i dekorują nimi swoje akwaria – jest to w porządku, o ile używa się jednego lub dwóch konkretnych rodzajów roślin, dzięki czemu wiadomo, że przetrwają one w wodzie! Odpady rybne wytwarzają amoniak, który zabije wszystkie podwodne rośliny. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalnie zaprojektowane rośliny akwariowe, jeśli chcesz cieszyć się zarówno rybami, jak i żywymi roślinami.

Ważne jest również, aby pomyśleć o tym, czym będziesz karmić swoje ryby – potrzebują one zrównoważonej diety, zawierającej białko, tłuszcz i węglowodany. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele specjalnie przygotowanych pokarmów (należy jednak unikać karmienia rybek krakersami/czekoladą/słodyczami) Można nawet znaleźć wiele różnych odmian pokarmów dla tego samego rodzaju ryb. Na przykład, jedna marka może używać kałamarnicy jako podstawowego składnika; inna może używać krewetek; jeszcze inna może używać kryla. 

Wreszcie, trzeba będzie filtr akwariowy – jest tam tak, że jakość wody pozostaje na tyle wysoki, aby umożliwić rybom rosnąć zdrowiei silny. Usuwa on również odchody ryb i inne cząsteczki z wody, aby utrzymać ją w czystości. 

Akwarium jest wspaniałym dodatkiem do każdego domu, a jeśli dobrze zadbasz o swoje ryby i dobrze zbilansujesz ich dietę, mogą one żyć w Twoim akwarium przez wiele lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *