Biotop w akwarium. Krótki poradnik dla początkujących

Akwarium biotopowe to odtworzenie w akwarium naturalnego środowiska występującego w danym miejscu lub regionie. Innymi słowy jest to próba odtworzenia części przyrody w domu. Jest to ciekawe hobby dla osób, które kochają przyrodę, ale nie mają możliwości częstego jej odwiedzania. Główna trudność akwarium biotopowego polega na jego założeniu – trzeba zminiaturyzować naturalny krajobraz, a to niesie ze sobą pewne ograniczenia.

Co to jest biotop?

Biotopy to naturalne siedliska, które występują w różnych częściach świata. Aby tam żyć, zwierzęta i rośliny przystosowały się do konkretnych warunków, takich jak temperatura, wilgotność, pożywienie i tak dalej. Główną cechą tego typu akwarium jest to, że do jego stworzenia wykorzystuje się wyłącznie rośliny i zwierzęta występujące w określonych miejscach na Ziemi. Parametry wody muszą być zbliżone do tych występujących w naturze, aby nie powodować stresu u mieszkańców i odwrotnie – nie cierpieć z powodu nieprawidłowych warunków. Stworzenie własnego biotopu wymaga starannego przygotowania i zaplanowania.

Celem tego typu akwarystyki jest stworzenie miniaturowego ekosystemu, który wygląda jak jego „prototyp” w naturze. Zawiera on nie tylko rośliny i zwierzęta, ale także inne czynniki, takie jak chemia i temperatura wody. Biotopy wymagają więcej wysiłku niż konwencjonalne akwaria, ponieważ musisz stworzyć środowisko dla wszystkich żyjących tam organizmów (roślin, ryb i innych zwierząt). Oznacza to, że musisz wybrać rośliny, które mogą przetrwać w tym konkretnym środowisku i zapewnią im schronienie. 

Biotop w akwarium: popularne typy biotopów 

Najbardziej popularnymi i rozpowszechnionymi typami biotopów są te, które odtwarzają warunki, w jakich żyją ryby w ich naturalnym środowisku: tropikalne rzeki (takie jak Amazonka czy Kongo), jeziora (takie jak Wiktoria czy Tanganika) lub morza (takie jak Morze Czerwone). Istnieją również znacznie rzadziej spotykane typy: na przykład istnieje akwarium, w którym można zobaczyć, jak wygląda rafa koralowa, lub inne, które odtwarza warunki, w jakich żyją meduzy.

Jak stworzyć akwarium biotopowe? 

Akwarium biotopowe to typ akwarium imitującego naturalne środowisko. Oprócz wszystkich innych typów akwariów, wymaga dodatkowej uwagi na wdrożenie warunków zbliżonych do tych występujących w naturze. Konieczny jest również wybór gatunków, które zamieszkują to samo miejsce i mają podobne wymagania co do warunków życia.

Zasadnicza różnica między akwarium zbiorczym a biotopowym polega na tym, że w tym drugim przypadku konieczne jest stworzenie całego ekosystemu o specyficznych parametrach (temperatura, twardość wody, pH). 

Najważniejszą rzeczą w akwarium biotopowym jest sam zbiornik. Powinien być on duży i mieć pojemność większą niż 200 litrów. Mniejsze zbiorniki są trudniejsze w utrzymaniu i nie zapewniają rybom idealnych warunków.

Druga sprawa to fakt, że powinno być ono jak najbardziej zbliżone do natury. Oznacza to, że będziesz musiał stworzyć w swoim domu kawałek prawdziwego świata. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie rośliny i ryby żyją razem w naturze, aby móc odtworzyć to w swoim akwarium.

Warto też zauważyć, że tego typu zbiornik wymaga szczególnej uwagi na parametry wody – zwłaszcza pH i temperaturę. W naturze parametry te często różnią się od tych w akwariach ogólnych, dlatego trzeba je dokładnie monitorować i odpowiednio regulować (najczęściej poprzez wprowadzenie dodatków chemicznych).

Konieczne jest również dbanie o równowagę biologiczną w akwarium biotopowym – oznacza to pilnowanie liczby mieszkańców (jeśli ryb jest zbyt dużo, to ich odchody zanieczyszczają wodę), utrzymywanie wysokiej zawartości tlenu i pilnowanie jakości wody. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *