Bojownik w kuli – nigdy nie rób tego swoim rybkom!

Któż z nas myśląc o rybce akwariowej nie ma przed oczami widoku złotej rybki pływającej radośnie w kulistym akwarium. Popkultura utrwaliła nam taki obraz korelując go z poczuciem komfortu, radości i domowego spokoju. Czy jednak dla wszystkich okrągłe akwarium jest synonimem wygody i bezpieczeństwa? Takie akwarium jest z pewnością atrakcyjne dla obserwatorów, jednak jeśli chodzi o mieszkańców owych akwariów, sprawa ma się zgoła inaczej. Okazuje się, że w rzeczywistości rybka pływająca w kuli męczy się i stopniowo lecz nieodwracalnie uszkadza swój błędnik oraz wzrok.

Twierdzenie, że ryba lepiej czuje się w kuli akwariowej jest całkowicie nieprawdziwe. Fakt, że ryby domowe mogą w niej przetrwać, nie ma nic wspólnego z wygodą, a jedynie z brakiem tlenu. W przypadku klasycznych akwariów stosunek powierzchni tafli wody (czyli obszar zdolny do naturalnej wymiany gazów) do litrażu akwarium jest znacznie większy niż w przypadku kuli. W przypadku akwariów w kształcie kuli rybka która w nim pływa ma znacznie mniej tlenu niż powinna. Oczywiście problem ten można rozwiązać dobierając większe akwarium, jednak niedobór tlenu nie jest jedynym czynnikiem dyskwalifikującym ten rodzaj akwariów. Co gorsza pozostałych wad nie można się pozbyć stosując większy rozmiar akwarium.

Ryba w kuli nie jest w stanie wyrażać swoich naturalnych zachowań . Na przykład, nie może tworzyć gniazd bąbelkowych (do tarła), budować naturalnych kryjówek lub przekopywać podłoża. Nie może również ustanawiać terytoriów, które zapewniałyby bezpieczeństwo i wyższą jakość życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku wspomnianych w tytule bojowników, gdyż te są z natury rybami terytorialnymi.

W akwarium kulistym prawie nie ma miejsca do pływania. Wygoda w postaci okrągłego kształtu ogranicza się do pozornego zmniejszenia tarcia przy przechodzeniu z jednego punktu do drugiego. W kuli pływa się znacznie trudniej niż w wydłużonym akwarium. W efekcie ryby mają znacznie mniej przestrzeni do pływania, co nieuchronnie prowadzi do wyczerpania.

Ciągły wysiłek fizyczny związany z pływaniem, zwłaszcza w akwarium kulistym, powoduje, że płetwy ulegają zużyciu i stają się poszarpane. Fakt ten jest szczególnie zauważalny, gdy patrzymy na ozdobne złote rybki. Innym problemem, jaki mogą mieć ryby żyjące w kuli jest zły wzrok. Rybka stale pływa w kółko, a jej oczy stopniowo zaczynają być skierowane ku górze, zamiast na wprost. Spowodowane jest to nie tylko nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ale także zaokrągleniem samego akwarium, a nawet jego zbyt małą wysokością (złote rybki nie lubią bardzo krótkich zbiorników). Wszystkie te czynniki przyczyniają się do poważnych uszkodzeń które z czasem się pogarsza. Jeszcze bardziej niepokojącym faktem jest to, że ten niepokój osłabia również jej system odpornościowy, co oznacza, że ryba staje się bardziej podatna na różne choroby.

Podsumowując, należy wziąć pod uwagę, że akwarium sferyczne to nie tylko zwykła „miska dla złotej rybki”, ale nienaturalne środowisko dla Twoich rybek.

Pielęgnacja akwarium sferycznego – czy zapewnienie higieny rybkom w akwarium w kształcie kuli jest łatwe?

Jeśli decydujemy się na akwarium w kształcie kuli, zapewne nie chcemy by minimalistyczny efekt był psuty przez wszelkiego rodzaju urządzenia do zapewnienia rybkom higieny (wszelkie filtry, grzałki, pompy powietrza). Pozostaje nam w takim wypadku regularne ręczne wymienianie wody. Jest to praktyka ze wszech miar zła. Woda w której pływa rybka wprawdzie zanieczyszcza się z czasem przez co wymaga filtrowania, jednak wytwarzają się w niej również różne bakterie składające się na ekosystem odpowiedni dla funkcjonowania rybki. Częsta wymiana zatęchłej wody na wodę która wprawdzie jest czysta ale także zimna i chlorowana stanowi szok i dyskomfort dla rybki. 

O tym jak złe jest to rozwiązanie niech świadczy fakt, że nawet w przypadku jednej małej rybki w akwarium kulistym o pojemności 8 – 10 litrów bez filtra czyszczącego, po tygodniu użytkowania woda jest zatęchła, nieprzyjemnie pachnie a kamienie będące na dnie śliskie od zanieczyszczeń.

Poruszając kwestię dodatkowych urządzeń, należy pamiętać, że optymalna temperatura dla Bojownika to waha się między 24 a 30 stopniami Celsjusza. Jest to temperatura wyższa od temperatury pokojowej co oznacza, że nasz Bojownik pozostawiony w akwarium sam sobie, będzie zwyczajnie w świecie marzł.

Sferyczny kształt akwarium a wzrok rybek – Czy bojownik w okrągłym akwarium widzi komfortowo?

Okrągły kształt akwarium zmusza rybę do ciągłej zmiany kierunku patrzenia pod wodą. Ruchy oczu nie ograniczają się tylko do „patrzenia” na coś, ale obejmują również skanowanie otoczenia w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń. Nienaturalne odbicia będą wydawać się rybie obce co z kolei będzie powodować u niej ciągły stres. To naturalne, że Twoja ryba nie będzie w stanie utrzymać stałego kierunku patrzenia przez dłuższy czas, co spowoduje osłabienie mięśni odpowiedzialnych za obracanie oczu. W efekcie wzrok ryby pogarsza się.

Dodatkowo, z ewolucyjnego punktu widzenia, ryby nie przystosowały się i nie wykształciły żadnych instynktów przetrwania w takich warunkach. Nie są one w stanie wykryć drapieżników nadchodzących od przodu lub co gorsza od dołu. Fakt, że w takim akwarium żadne drapieżniki rybce nie grożą nie ma najmniejszego znaczenia, gdyż ona o tym nie wie, a jej naturalny instynkt nakazuje jej być w ciągłej gotowości.

Jeśli chcesz, aby Twoja ryba żyła wygodnie i jak najdłużej, powinieneś pozwolić jej widzieć otaczające ją środowisko. Najlepszym rozwiązaniem jest podłużne akwarium, ponieważ pozwala ono rybom pływać w sposób naturalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *