Czym jest nano akwarium?

Nano akwarium – to słowo nie jest nowe, ale koncepcja takiego zbiornika jest całkiem nowa. Pomysł stworzenia takiego malutkiego ekosystemu w domu istnieje już od dawna, ale nigdy wcześniej nie był traktowany poważnie. Moda na nano akwaria przyszła do nas od Japończyków, którzy, jak powszechnie wiadomo, są miłośnikami wszelkich starannie dopracowanych, miniaturowych form. Bo nano akwaria to nic innego jak bardzo małe akwaria o pojemności do 30-40 litrów. Najczęściej mają kształt sześcianu, ale zdarzają się też zbiorniki prostokątne, kuliste lub cylindryczne. Oprócz niewielkich rozmiarów, cechą wyróżniającą nano akwaria jest nacisk na estetykę – najczęściej zbiorniki te są tak skomponowane, aby stanowiły idealną imitację podwodnych krajobrazów w skali mikro. Mówiąc prościej, są to wodne bonsai i podobnie jak bonsai powinny zachwycać precyzją wykonania i zmianą w czasie.

Jak wiadomo, bonsai wodne różnią się od bonsai drzewiastych tym, że zmienia się je nie tylko przez przycinanie i szczepienie, ale także przez zmianę układu kamieni i roślin wodnych w ich wnętrzu. Dlatego lepiej nie popełnić błędu, układając kamienie i rośliny wodne w swoim mini bonsai.

Nie ma chyba osoby, która nie czerpałaby przyjemności z obserwowania fascynującego życia ryb, zwłaszcza gdy są one tak perfekcyjnie zaaranżowane jak w nanoakwariach. Jednak nawet najpiękniejszy zbiornik z rybkami, w którym żyje cała gromada maleńkich mieszkańców, nie sprawi takiej samej przyjemności jak ten, w którym można obserwować cały ekosystem – rośliny, bakterie i owady żyjące w swoich naturalnych biocenozach. Jak każdy inny żywy organizm potrzebują one siedliska, które spełni wszystkie ich wymagania, co oznacza, że powinieneś zapewnić im odpowiednie warunki dla każdego z nich. Jest to jedno z Twoich głównych zadań jako akwarysty.

Aby stworzyć takie warunki, musisz pomyśleć o wszystkich szczegółach. Najważniejsza jest jakość wody – powinna być przejrzysta i czysta, ponieważ tylko wtedy można obserwować zwierzęta w ich najlepszej formie i upewnić się, że nie wystąpią żadne choroby. Aby osiągnąć ten cel, należy zadbać o równowagę biologiczną (najczęściej osiąga się ją przez dodanie żywych roślin), natlenianie i filtrację. I choć istnieje wiele sposobów na rozwiązanie tych zadań, nanoakwaria wymagają raczej zaawansowanych technik, które nie są łatwe do opanowania nawet dla doświadczonych akwarystów. Lepiej więc zacząć swoją przygodę z akwarium od prostych

Mikro akwarium 

Nano akwaria to przepiękne aranżacje, które same w sobie są dziełem sztuki. Te niezwykle małe zbiorniki, które nie mogą być większe niż 40 litrów, są stworzone dla tych, którzy cenią sobie w życiu drobiazgi. Najmniejsze akwaria mogą kosztować nawet 10 000 dolarów, a ich stworzenie wymaga ręki artysty. Z tego powodu nano akwaria są często porównywane do drzewek bonsai. Podobnie jak bonsai, nano akwaria są formą sztuki, która wymaga czasu i cierpliwości, aby urosnąć i rozkwitnąć.

Pierwsze nanoakwarium zostało stworzone przez studenta japońskiego Uniwersytetu Seijo w 2006 roku. Zbudował on 90-litrowy zbiornik, używając szkła akrylowego i żywicy do stworzenia krajobrazu i podłoża z piasku. Od tego czasu hobby to rozpowszechniło się w całej Japonii i przekształciło się w swego rodzaju subkulturę, w ramach której co roku odbywają się konkursy w Muzeum Sztuki Tako w Tokio.

Wiele nanozbiorników to nie tylko estetyczne arcydzieła, ale także cele naukowe. Niektórzy naukowcy używają ich do obserwowania reakcji chemicznych bez zbytniego zakłócania eksperymentu poprzez dodawanie kolejnych substancji chemicznych w czasie lub zmienianie innych zmiennych (takich jak temperatura czy poziom pH). Nanozbiorniki pomagają im badać przebieg tych reakcji w czasie rzeczywistym, ponieważ ich rozmiary wynoszą ok.

Popularność nanoakwariów przyczyniła się również do powstania różnych akcesoriów i dekoracji przeznaczonych specjalnie dla nich. Minęły już czasy, kiedy trzeba było kupować kilka różnych dekoracji, aby uzyskać pożądany efekt. Obecnie istnieje wiele produktów, które można stosować w nanoakwariach, a wiele z nich trafiło również do innych akwariów. To tylko jeden z przykładów, jak nanoakwaria wpłynęły na resztę rynku akwarystycznego; nierzadko hobbyści czerpią z nich inspirację przy projektowaniu większych zbiorników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *