Gdzie postawić akwarium?

Umiejscowienie akwarium można uznać za bardzo ważny czynnik, który będzie miał wpływ na zdrowie Twoich rybek.

Jeśli zdecydujesz się umieścić akwarium w salonie, to musisz pamiętać, że jest to żywy organizm i wymaga specjalnych warunków utrzymania. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na wybór mebli, które utrzymają ciężar szklanego zbiornika. Najlepiej kupić w tym celu specjalne stojaki. Są one wykonane ze sklejki lub metalu i przeznaczone wyłącznie do tego celu. Takie stojaki pozwalają na niezależną regulację wysokości każdej komory, dzięki czemu nie wpływa to w żaden sposób na inne komory.

Jeśli chcesz umieścić akwarium na balkonie lub tarasie, to zwróć uwagę na to, ile światła jest na zewnątrz – to pomoże określić, czy konieczne jest zapewnienie sztucznego oświetlenia wewnątrz. Ponadto zwróć uwagę na reżim temperaturowy: jeśli w pomieszczeniu, w którym chcesz umieścić akwarium, przez cały rok panuje wysoka temperatura, to możesz zapomnieć o umieszczeniu w nim ryb (zginą).

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze miejsca na akwarium jest oświetlenie. Głównym zadaniem tego elementu jest stworzenie niezbędnych warunków do przetrwania i rozwoju ryb. Ilość światła będzie zależała od rodzaju i liczby gatunków zamieszkujących akwarium.

Światło powinno być wystarczająco jasne, ale nie oślepiające i powinno być równomiernie rozprowadzone po całej powierzchni wody. Jeśli w jednym zbiorniku znajduje się kilka ryb, wówczas lepiej wybrać sztuczną lampę emitującą promienie ultrafioletowe – pozwoli to lepiej obserwować zachowanie pupili.

Jeśli planujesz trzymać w akwarium tylko jedną lub dwie rybki, wówczas możesz zastosować świetlówki ze specjalnym filtrem ultrafioletowym (są sprzedawane w sklepach zoologicznych). Są one instalowane nad poziomem wody i zapewniają doskonałe warunki oświetleniowe dla Twoich wodnych mieszkańców.

Lampa musi być umieszczona co najmniej dwa cale nad powierzchnią wody; w przeciwnym razie istnieje ryzyko jej przedwczesnego wypalenia z powodu przegrzania.

Akwarium – gdzie powinno stać?

Większość akwariów umieszcza się w rogu pokoju, ale nie oznacza to, że nie można go zainstalować w innym miejscu. Aby wybrać optymalną lokalizację dla akwarium, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

Świeża woda powinna być wymieniana co dwa-trzy tygodnie, dlatego najlepiej umieścić zbiornik w pobliżu kranu z wodą lub zlewu. Jeśli w Twoim domu nie ma takich miejsc, to przed zakupem akwarium będziesz musiał je zainstalować.

Temperatura musi być stabilna i stała, więc najlepiej postawić zbiornik w pobliżu okna lub wentylatora. Ale jeśli masz wiele okien po jednej stronie domu i z nich wszystkich jest przeciąg, to lepiej nie kupować tam akwarium.

Oświetlenie powinno być wystarczające – w przeciwnym razie Twoje ryby mogą zachorować lub nawet umrzeć z braku światła (na przykład niektóre gatunki potrzebują bezpośredniego światła słonecznego).

Akwaria są piękne i ciekawe, ale nie zawsze pasują do standardowego wnętrza. Może się okazać, że przestrzeń jest niewystarczająca lub że w mieszkaniu nie ma miejsca, w którym można umieścić akwarium. W takim przypadku będziesz musiał znaleźć dla niego inne miejsce. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wybrać odpowiednie miejsce dla akwarium.

Akwaria wymagają dużej ilości światła i ciepła, dlatego przed zakupem należy zastanowić się, gdzie je postawić. Pierwsza zasada jest taka, że zbiornik powinien być umieszczony w miarę możliwości w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ tylko wtedy mieszkańcy będą mogli uzyskać wystarczającą ilość energii świetlnej. Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, gdy mieszka z Tobą ktoś, komu nie przeszkadza ciągłe przebywanie w otoczeniu wody i ryb!

Jeśli nie ma możliwości umieszczenia zbiornika w bezpośrednim świetle słonecznym, wtedy sensowne jest zainstalowanie w nim sztucznego oświetlenia, które zapewni roślinom i zwierzętom wystarczające oświetlenie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *