Jak zadbać o narybek w akwarium

Zarodek ryby w stanie narybku nazywany jest alewinem. Na tym etapie woreczek żółtkowy nie jest całkowicie wchłonięty i służy jako źródło pożywienia w pierwszych dniach życia. Jeśli samica była dobrze karmiona, po około trzech tygodniach od inkubacji można spodziewać się ponad tysiąca swobodnie pływającego narybku. Wyklute jaja posłużą jako pokarm dla larw, które po pojawieniu się w akwarium lub oczku wodnym zostaną opanowane przez innych mieszkańców, takich jak bocje czy sumy.

Narybek potrzebuje dodatkowej opieki i uwagi, jeśli ma się rozwijać do dorosłości z powodzeniem w warunkach niewoli. Dzieje się tak dlatego, że wielu hodowców zaczyna od zbyt małej liczby osobników dorosłych i nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości pokarmu dla wszystkich tych małych pyszczków. Utrzymując liczbę narybku na niskim poziomie Możesz skupić się na karmieniu i opiece nad młodymi.

Pierwszym pokarmem dla świeżo wyklutego narybku są infusoria lub microworms, w zależności od tego co znajdziesz i co masz w domu. Jeśli to możliwe, postaraj się kupić w sklepie zoologicznym kilka nauplii krewetek solowca. Krewetki solankowe są bogate w składniki odżywcze i pomogą twoim larwom dobrze się rozwijać. Możesz również znaleźć białe robaki lub węgorze w occie jako pokarm początkowy – są one równie pożywne pod warunkiem, że są świeże! Najlepiej jest umieścić wszystkie trzy rodzaje pokarmu w wodzie razem, ponieważ jeden rodzaj może nie wystarczyć dla wszystkich.

Powinieneś także upewnić się, że w Twoim akwarium lub stawie rośnie dużo glonów, więc narybek może się na nim pascic. Niektóre glony rosną również w samym zbiorniku hodowlanym, więc nie jest tu wymagana dodatkowa opieka.

Narybek jest delikatnym stworzeniem, co oznacza, że potrzebuje bardzo stabilnych parametrów wody. Dlatego nie należy podmieniać wody w akwarium lub stawie, w którym właśnie wykluł się narybek, ponieważ szybko doprowadzi to do wielu zgonów. Utrzymuj wodę czystą i dobrze napowietrzoną, ale pozwól im osiąść przez kilka dni, zanim zaczniesz ją podmieniać raz w tygodniu.

Aby narybek był zadowolony, powinieneś od razu usunąć wszystkie martwe larwy lub dorosłe osobniki – jeśli je tam zostawisz, pozostałe ryby mogą poczuć się zagrożone i zacząć zjadać się nawzajem! Upewnij się również, że pokarm jest podawany wystarczająco często, aby zapobiec gniciu zbyt dużej jego ilości i zwiększając poziom amoniaku i azotynów.

Na tym etapie twoim głównym celem jest utrzymanie przy życiu jak największej liczby tych ryb, zanim osiągną one kolejny etap rozwoju: narybek rośnie szybko i zmienia się w maleńkie repliki swoich rodziców – są one jednak nadal dość podatne na choroby!

Najlepiej jest poczekać, aż narybek osiągnie pewną wielkość i stanie się rodzicielski, zanim włożysz go z powrotem do zewnętrznego stawu lub akwarium. Decydując się na ponowne umieszczenie młodych ryb w domu, upewnij się, że w pobliżu nie ma starszych samców, które mogłyby im zaszkodzić podczas pierwszych dni spędzonych na zewnątrz. Trzymanie ich osobno na razie będzie rozsądne, jeśli nie musisz się już rozmnażać lub jeśli twoje zbiorniki hodowlane są pełne innych ryb.

Oczywiście jeśli masz kilka zewnętrznych stawów lub akwariów, możesz wypuszczać narybek do innego za każdym razem, gdy osiągnie on określony rozmiar. W ten sposób unikniesz przepełnienia i upewnisz się, że Twoje ryby rosną tak szybko jak to możliwe!

Jeśli nie planujesz wypuszczać narybku na zewnątrz, ale chcesz je hodować, aby później sprzedać, najlepiej jest trzymać je w domu przez co najmniej trzy miesiące – zmniejszy to poziom stresu u dorosłych ryb, jeśli zostaną one ponownie umieszczone w domu.

Pamiętaj również, że każde nowe stworzenie wymaga pewnych prób i błędów – więc nawet jeśli wiesz dokładnie, jak opiekować się ludźmi, nie oznacza to, że opieka nad zwierzętami domowymi jest łatwa! To wszystko wymaga trochę praktyki i cierpliwości ale w końcu nagroda sprawia, że wszystko jest tego warte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *