Jaki pokarm dla ryb akwariowych wybrać?

Pokarm dla ryb jest zawsze podstawowym wymogiem dla utrzymania ryb. Ale istnieje wiele zmiennych, które muszą być brane pod uwagę przy wyborze, jaki rodzaj żywności do zaoferowania swojego zwierzaka. Między innymi, będzie to zależało od ich naturalnego środowiska, jaki rodzaj roślin jedzą, jak duże są i czy są mięsożerne czy wszystkożerne.

Głównymi składnikami pochodzenia zwierzęcego są pokarmy mięsne. Należą do nich skorupiaki (kryl), które są bogate w białka i lipidy; tłuste ryby (sardela, sardynka), które zawierają białka i lipidy, ale także tłuszcze nasycone; mięczaki (whelk) z dużą zawartością białka; owady (drosophila); larwy niektórych gatunków much – m.in . mosquitofish.

Innym rodzajem są pokarmy dla ryb zawierające pochodne pochodzenia zwierzęcego, które w niewielkich ilościach są potrzebne do dostarczenia witamin i aminokwasów inaczej nie występujących w organizmach wodnych. Są to produkty pochodzenia zwierzęcego konserwowane etoksychiną lub stabilizowaną witaminą C, mączka rybna na bazie skrawków ryb, robaki krwi (larwy owadów), mąka pszenna zmieszana z olejem rybnym lub ekstrakty mięsne bogate w białko. Należy jednak pamiętać, że podczas przygotowywania karmy struktura białka ulega uszkodzeniu w wyniku obróbki termicznej powodując jego późniejszą denaturację podczas karmienia. Z tego powodu konieczne jest dostarczanie pupilowi wszystkich rodzajów mikroorganizmów występujących w naturalnym środowisku. Wśród nich znajdują się pierwotniaki – Cyklop i Wrotki, te ostatnie są stosowane jako pokarm dla narybku.

Pokarmy roślinne są również odpowiednie dla ryb, zwłaszcza roślinożernych. Należą do nich: suchy materiał roślinny – świeży szpinak, liście sałaty lub rozwielitki; grzyby (agaricus), które są bogate w białka i tłuszcze; ekstrakty z alg spirulina zawierające ponad 70% strawnego białka; wodorosty z alg brunatnych bogate w jodowane minerały i związki jodu, które wspomagają rozmnażanie niektórych gatunków ryb. Te wodorosty mogą być utrzymane w świeżości, jeśli przed wprowadzeniem do akwarium zostaną umieszczone na bloku lodu. Dzieje się tak, ponieważ niektóre mikroskopijne algi wymagają wysokiego stężenia tlenu, aby przeżyć. Jeśli więc wprowadziłbyś je od razu, prawdopodobnie spowodowałoby to śmierć przez uduszenie z powodu braku tlenu atmosferycznego, ponieważ jest to szybko zużywany przez inne większe rośliny wodne.

Mrożony pokarm jest kolejnym wariantem, szczególnie dla tych gatunków ryb, których ofiarami są żywe owady lub małe skorupiaki, trudne do znalezienia w lokalnych sklepach. Możesz stosować mrożone robaki krwiopijne, rozwielitki i Tubifex. Alternatywnie, można również kupić pakowane suche przysmaki przeznaczone specjalnie dla ryb akwariowych. W skład tego rodzaju diety wchodzą: liofilizowane robaki krwiopijne (Tubifex), jaja lub larwy krewetek solankowych (Artemia nyos), mikroalgi (spirulina lub chlorella), larwy komarów (Mosquitofish), kiełki pszenicy z dodatkiem witamin oraz płatki grochu z dodatkiem oleju roślinnego.

Płatki to doskonały sposób na karmienie twoje ryby, zwłaszcza jeśli są małe. Mogą być one podawane bezpośrednio lub mieszane z innymi pokarmami, aby dostarczyć zawartych w nich dodatkowych składników odżywczych.

W skład pokarmów płatkowanych wchodzą między innymi: skorupiaki (kryl), które są bogate w białka i lipidy; ryby tłuste (sardela, sardynka) zawierające białka i lipidy, ale także tłuszcze nasycone; mięczaki (serwatka) o wysokiej zawartości białka; owady (drozofila); larwy niektórych gatunków muchówek – między innymi komarnica. Warto wiedzieć, że większość mieszkańców akwarium to gatunki wszystkożerne, których dieta oparta jest zarówno na składnikach zwierzęcych, jak i roślinnych. Ponadto płatki zawierają wszystkie rodzaje mikroorganizmów występujących w środowisku naturalnym, takich jak np . Cyklopy i wrotki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *