Kwarantanna nowych ryb – co należy wiedzieć?

Kwarantanna nowych ryb jest konieczną ochroną dla Twoich ryb w akwarium. Kiedy kupujesz nowe ryby, powinieneś pozwolić im odpocząć przez co najmniej dwa tygodnie w zbiorniku izolacyjnym, zanim dodasz je do swojego głównego zbiornika. Zbiornik kwarantannowy, który przygotujesz na przybycie nowych rybek, jest podobny do ich przyszłego domu pod względem wielkości i wystroju (może być nie tylko cylindryczny lub prostokątny, ale także w kształcie litery J), tak aby czuły się w nim komfortowo. Trzeba wiedzieć, że większość rybek choruje pod wpływem stresu związanego ze zmianą wody, pokarmu i otoczenia. Z tą wiedzą łatwo zrozumieć dlaczego kwarantanna nowych ryb jest niezbędna – ponieważ w ten sposób unikamy czynników stresogennych dla naszych świeżo przybyłych. Może się okazać, że kwarantanny czas ten jest konieczny nie tylko dla nowych, ale także dla niektórych starych mieszkańców akwarium. W takim przypadku kwarantanna musi być przygotowana z wyprzedzeniem i powinna być dobrze przemyślana – wszystko od filtracji po karmienie.

ABC kwarantanny dla nowych ryb

Zbiorniki kwarantannowe zajmują szczególne miejsce w naszych domach – to dzięki nim chronimy nasze ryby przed złapaniem chorób od nowych osobników, które mogą wyniszczyć całe społeczności. Nowi przybysze często przeżywają stres związany ze zmianą parametrów wody i środowiska. Czas, w którym nowy osobnik przystosowuje się do obcego środowiska nazywamy aklimatyzacją – trwa ona minimum 2-3 dni, ale jeśli okres ten został wydłużony z powodu choroby lub ogólnego osłabienia – może trwać jeszcze dłużej (dotyczy to m.in. przeziębieńi puchlinę). Podczas aklimatyzacji nowe ryby powinny być odseparowane od innych i należy pamiętać, że wymagają one bardziej odżywczej diety niż ich zdrowi koledzy. Jeśli kwarantanna nowych ryb zostanie przeprowadzona prawidłowo, to po 2-3 tygodniach będzie można je umieścić w naszym akwarium, gdzie życie społeczne już się ustabilizowało.

Zbiorniki kwarantannowe są szczególnie ważne w przypadku posiadania dużych lub agresywnych pielęgnic, ponieważ ich uszkodzenia mogą zaszkodzić innym mieszkańcom zbiornika. Z drugiej strony – zbiorniki kwarantannowe nie są konieczne w przypadku małych gatunków (np. tetry), ale w każdym przypadku są one dobrym zabezpieczeniem przed chorobami dla wszystkich mieszkańców akwarium. Warto zauważyć, że czas kwarantanny powinien być znacznie dłuższy w przypadku zakupu dużej ilościryb w jednym czasie, ponieważ negatywny wpływ na nie będzie znacznie silniejszy.

Zbiorniki kwarantannowe nie powinny posiadać żwiru ani roślin, ponieważ są to miejsca, w których mogą rozmnażać się choroby. Idealnym rozwiązaniem dla zbiornika kwarantannowego jest gołe szkło z wydajnym filtrem. Dozwolona jest mała wysepka z łupków lub pumeksu (patrz zdjęcie), a także żywe rośliny – jeśli są hodowane w innym akwarium i nie wymagają specjalnej opieki. Warto wiedzieć, że proces kwarantanny może potrwać kilka miesięcy (nawet do pół roku), ale na pewno pozwoli uniknąć wielu problemów z naszym głównym akwarium. Należy również pamiętać, że w tym okresie wystarczy nam tylko jeden gatunek ryb, ale po kwarantannie możemy wprowadzić nowe osoby do społeczności.

Co jeszcze warto wiedzieć o kwarantannie ryb?

Powinniśmy wiedzieć, że ryby nie są wypuszczane z kwarantanny po 2-3 tygodniach izolacji, ale proces ten może być znacznie dłuższy – wszystko zależy od stanu zdrowia naszych nowych przyjaciół. Warto zaznaczyć, że nie jest konieczne wypuszczanie nowych osobników od razu do akwarium, ponieważ ich fizjologia szybciej się zaadaptuje, jeśli przed wprowadzeniem do głównego akwarium zostaną ponownie umieszczone w innym zbiorniku kwarantannowym na około tydzień. Jeśli zakupiłeś kilka osobników na raz, to wszystkie one muszą przejść kwarantannę, aż pozostanie tylko jeden zdrowy osobnik, który może być wprowadzony bezpośrednio do głównego akwarium bez dalszych czynności.

Zbiorniki kwarantannowe są zazwyczaj bardzo małe (około 50 litrów) i nie wymagają filtracji ani pomp cyrkulacyjnych. Niezbędna jest grzałka do utrzymania odpowiedniej temperatury, a także latarka z czerwonym światłem – inaczej nasi nowi przyjaciele nie będą mogli zasnąć. Niezbędne są również kamienie napowietrzające, które natlenią wodę poprzez bąbelkowanie jej przez kamyczki lub zmielone korale. Dobrze by było, gdyby zbiornik kwarantannowy był osłonięty przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, gdyż mogą one zbyt mocno nagrzewać wodę i jeszcze bardziej stresować naszych nowych przybyszów. Pamiętajmy, że filtr nie powinien hałasować w pobliżu śpiących ryb, gdyż może to wywołać u nich stres, który może objawiać się chorobami.

Warto wiedzieć, że zbiorniki kwarantannowe nie wymagają konserwacji na równi ze zbiornikami głównymi, ale wymagają bardzo częstych, częściowych podmian wody. Należy wiedzieć, że w tym okresie filtry i pompynie powinny być czyszczone, gdyż może to powodować stres u naszych ryb.

Warto również zauważyć, że zbiorniki kwarantannowe są zazwyczaj mniejsze od zbiornika głównego – dzięki temu mamy lepsze rozeznanie co do ilości pokarmu, jaki spożywają nasi nowi przyjaciele. Jeśli więc zjadają mniej niż połowę dziennej racji pokarmowej, należy ograniczyć karmienie do czasu, aż przybiorą na wadze. Należy jednak wiedzieć, że woda w zbiorniku kwarantannowym musi być oczyszczana za pomocą chloratora dwa razy dziennie lub przynajmniej raz na 12 godzin przez 5 minut, ponieważ w tym czasie najczęściej dochodzi do przenoszenia chorób przez wodę pomiędzy poszczególnymi rybami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *