Molinezja – charakterystyka, odmiany, wymagania, rozmnażanie
Dzięki swoim pięknym kolorom i spektakularnym kształtom ryby akwariowe są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele różnych gatunków, ale Molinezja zajmuje prawdopodobnie pierwsze miejsce. Ryba ta jest uważana za doskonały wybór zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych akwarystów, ponieważ jest łatwa w pielęgnacji i piękna – nic dziwnego, że jej popularność stale rośnie.
Molinezja (znana również jako „spur molly” lub „tropical molly”) jest doskonałym wyborem do akwarium, ponieważ jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji i pozostaje niewielka (nie osiąga więcej niż 10 cm długości). Pochodzi z Ameryki Środkowej, a także z wód Karaibów, gdzie miesza się z innymi gatunkami ryb. Oznacza to, że można uzyskać piękną odmianę ryb o różnych kolorach i wzorach – cóż może być lepszego dla miłośnika życia wodnego?

Molinezja – jak dbać?
Nie ma wątpliwości, że jest to jedna z najczęściej kupowanych ryb akwariowych. Powód tego jest dość prosty: Molinezje występują w szerokiej gamie odmian i kolorów, co czyni je wspaniałym dodatkiem do każdego zbiornika. Ze względu na swój olśniewający wygląd, są one naprawdę jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych w dzisiejszych czasach.
Molinezja to rodzaj ryb, do którego należą najczęściej kupowane ryby akwariowe. Należy do rodziny molinezji, która pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a także z wód karaibskich. Ryby te różnią się wielkością w zależności od odmiany – np. molinezje ostroskrzelne mierzą zwykle 6-10 cm, choć czasami mogą urosnąć znacznie większe (zwłaszcza samice). Ryby te są określane jako wytrzymały gatunek, którego pielęgnacja nie przysparza akwarystom wielu kłopotów. Molinezja to rodzaj ryb, powszechnie znanych jako: molinezje ostroskrzelne (Poecilia). Z jednej strony są to dokładnie te same ryby, co gupiki, a z drugiej strony są to ryby, które wszyscy widzieliśmy w akwariach. Rzecz w tym, że nie są to ryby bardzo „wybredne” – nie mają specjalnych wymagań co do składu chemicznego czy temperatury wody, nie są też wybredne w jedzeniu. Są też całkiem ładne – zwłaszcza spangled i black mollies. Te ostatnie wyglądają jak mali kosmici ze swoimi spiczastymi głowami i dużymi oczami.
Odmiana spangled mollies ma więcej kolorów niż jakikolwiek inny gatunek ryb: nie mają tylko plamek jak zwykłe mollies; mają paski, pręgi, a nawet plamki podobne do lamparcich. Jednak te kolory nie są prawdziwe dla wszystkich gatunków. W niektórych przypadkach zamiast plamek mogą występować prążki, a zamiast pasków – paski.

Popularność molinezji jako ryb akwariowych nie jest zaskakująca – są one piękne, łatwe w pielęgnacji i występują w szerokiej gamie kolorów, co oznacza, że nawet jeśli nie chcesz być akwarystą lub dążyć do monochromatycznej kolorystyki, możesz dodać te ryby do swojego zbiornika i stworzyć piękną ekspozycję przy minimalnym wysiłku. Opisywane są jako ryby odporne, które „same o siebie zadbają”, co oznacza, że nie trzeba się nimi zajmować tak, jak innymi rybami tropikalnymi. Są one również stosunkowo niedrogie, a w sklepach zoologicznych można znaleźć wiele ich gatunków.
Najpowszechniej dostępny gatunek to:
- Molly czarna (Mollienisia Aestuaritia) – jest to najczęściej spotykany gatunek. Występuje w różnych kolorach, od czerwono-brązowego do czarnego, a wyróżniają go plamki na ciele.
Samce są większe od samic i mają długie płetwy, np. na ogonie. Samice nie rosną tak duże i nie mają tak długich płetw. Przeciętna długość życia molly czarnej wynosi 4 lata, ale niektóre osobniki mogą dożyć nawet 7 lat.
Inne gatunki to:
- Meksykańska
- Ostrousta
- Szerokopłetwa
- Szerokokropkowana
- Żaglopłetwa