Natleniania akwarium – Jak dotlenić wodę w akwarium?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań. Wielu początkujących akwarystów myli je z procesem zakładania akwarium, a jest to całkowicie błędne! Dotlenianie – jeden z mieszkańców Twojego akwarium potrzebuje go zanim kupisz ryby.

Poniższy schemat pokazuje jak natlenić akwarium metodą napowietrzania dennego lub dyfuzyjną. Możesz do tego celu użyć dowolnej pompki napowietrzającej o odpowiedniej wielkości dyszy (ok. 1mm dia). Należy pozostawić odpowiednią ilość pęcherzyków powietrza unoszących się powoli ku powierzchni, tak aby nie pękały one na powierzchni wody i tworzyły swego rodzaju ciągłą, cienką warstwę poruszającą się ku górze. Jest to bardzo ważne dla dalszego procesu fotosyntezy roślin wodnych i produkcji tlenu.

Przed rozpoczęciem napowietrzania należy sprawdzić czy wszystkie zawory są otwarte. W przeciwnym razie nastąpi ponowne utlenienie w akwarium. Zasługuje to na ostrzeżenie, ponieważ w większości przypadków przy tej metodzie dochodzi do niedotlenienia. Dlaczego? Na pierwszy rzut oka wygląda to prosto, ale tak naprawdę przy zakładaniu akwarium trzeba wziąć pod uwagę prawie wszystko:

Co musimy wiedzieć rozpoczynając napowietrzanie?

Powody, dla których napowietrzanie może być przeprowadzane za pomocą dyfuzji lub napowietrzania dennego są wielorakie: Tylko nieliczni akwaryści używają poprawnie terminu „dyfuzja”. W rzeczywistości często mylą ją z kamieniami napowietrzającymi i innymi urządzeniami napowietrzającymi. Prowadzi to później do nieporozumień i błędnych założeń! Dyfuzor to urządzenie, które nie wytwarza drobnego strumienia bąbelków jak w przypadku kamieni napowietrzających czy podnośników powietrznych, ale tworzy stała, cienka warstwa drobnych bąbelków na powierzchni. Rozpraszają się one bardzo powoli w zbiorniku wodnym i w ten sposób zwiększają wymianę gazową między powietrzem a wodą w akwarium.

Kamienie napowietrzające dają piękny efekt, gdy są stosowane w akwarium z podświetlonym wystrojem lub roślinami – powstają piękne strumienie bąbelków powietrza tryskające z kamieni! Sposób, w jaki to działa, jest wyjaśniony poniżej. Kamienie są utrzymywane w miejscu przez przyssawki u ich podstawy, które są podłączone do węża powietrznego. Jak opisano powyżej, powietrze pod ciśnieniem przepływa przez wąż do specjalnych otworów umieszczonych na jego obwodzie, które prowadzą do indywidualnych kieszeni w każdym kamieniu. W tym momencie pojawia się kolejna niespodzianka: W dolnej części każdego kamienia znajduje się duża liczba niezwykle małych otworów wywierconych we wszystkich wskazówki. Wiele z tych otworów można znaleźć również na zewnątrz; wszystkie one prowadzą do małych szklanych rurek (szkło jest bardzo cienkie i kruche, dlatego musi być chronione przez sprężynę ze stali nierdzewnej).

Te rurki lub kanały są jak słomki: Kierują wodę z dołu w górę do wnętrza kamieni, co oznacza, że każdy kamień zasysa zarówno powietrze, jak i wodę poprzez system rurek. Ten stały przepływ w dół powoduje przepływ do góry wewnątrz pęcherzyków powietrza, które unoszą się w samych kamieniach. Mieszanina gazu i wody wewnątrz nich tworzy strumienie, które tryskają na zewnątrz przez wiele otworów w kamieniach – tak więc kamienie te stają się mini-reaktorami do produkcji tlenu! Jedyną różnicą pomiędzy dyfuzorami a kamieniami napowietrzającymi jest sposób wytwarzania drobnych bąbelków .

Odbywa się to za pomocą perforowanej rury; powietrze jest pompowane do dna akwarium przez nią za pomocą pompy powietrza. Jak wspomniano wcześniej, wiele takich rurek (pięć lub więcej na metr kwadratowy) jest zwykle przymocowanych do płaskiej, okrągłej ramy, która pozwala im swobodnie wisieć w słupie wody. Taka pozycja swobodnego przepływu zapewnia dobre natlenienie i zapobiega problemom związanym z detrytusem zasysanym z góry. Liczba potrzebnych pomp wodnych zależy od wielkości akwarium: Im większy zbiornik, tym bardziej wydajnej pompy (pomp) potrzebujesz. W zasadzie trzy lub cztery głowice mogą być wystarczające dla 30-60 litrów (7-15 galonów). Jeśli masz jeszcze większy zbiornik, lepiej będzie połącz je za pomocą oddzielnego rozdzielacza. Odpowiednią pompą do większości małych i średnich akwariów jest „Wet Head” firmy Tetra (numer katalogowy 70114), którą można po prostu przymocować do większości zbiorników.

Dno akwarium powinno być nie tylko wyłożone żwirem, ale także dobrze napowietrzone. Wielu akwarystów, w tym ja, preferuje otwartą przestrzeń pomiędzy zbiornikiem a podłożem żwirowym, ponieważ znacznie zwiększa to proces natleniania. Ułatwia to także roślinom wzrost w lub na podłożu – więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części mojego rozdziału poświęconego roślinom. I na koniec: Im wyższa zawartość tlenu w akwarium, tym zdrowsi są jego mieszkańcy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *