Neon czerwony

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, występujący w dorzeczu Orinoko i Amazonki, w Wenezueli, Kolumbii i Brazylii. Ta słodkowodna ryba zamieszkuje gęsto zarośnięte rzeki i rozlewiska. Zajmują szczególne miejsce w świecie akwarystów – ze względu na ich wspaniałe ubarwienie, płochliwe usposobienie i trudności w rozmnażaniu.

Neon czerwony jest blisko spokrewniony z neonem Innesa, który jest powszechnie występującą rybą akwariową. Różni się tym, że ma bardziej żywe czerwone ubarwienie z jaśniejszą częścią brzuszną niż Neon Innes. Ma również bardziej zaokrąglony kształt ciała niż jego bliski krewny. U dojrzałych samców na grzbiecie i górnej części ciała pojawiają się czarne pasiaste wzory, podczas gdy samice pozostają jednobarwne przez całe życie.

Neon czerwony jest całkowicie spokojną rybą, która może być trzymana z innymi rybami o podobnych wymaganiach. Może żyć harmonijnie z tetrami z Ameryki Południowej, takimi jak tetra Glowlight lub Cardinal, czy Neon Innes. Aby ryby te czuły się bezpiecznie, najlepiej trzymać je w grupach liczących co najmniej 6 osobników, w przeciwnym razie będą chowały się całymi dniami pod gąszczem roślin lub w zagłębieniach kamieni dekoracyjnych. Ryby te bardzo łatwo rozmnażają się w grupach samców i samic.

Neonki

Co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o żywej, neonowej czerwieni? Dla większości ludzi jest to kolor bardzo pożądanego samochodu sportowego Ferrari 458 Italia. W świecie ryb ten uderzający kolor jest jednak znacznie bardziej powszechny niż jego bogato ubarwiony samochodowy odpowiednik. Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, występujący zwłaszcza w Wenezueli, Brazylii i Kolumbii. Ta słodkowodna ryba zamieszkuje gęsto zarośnięte rzeki i ich rozlewiska. Na pierwszy rzut oka jest bardzo podobna do Neona Innesa, od którego różni się żywszym ubarwieniem, brakiem jasnego brzucha i płochliwym usposobieniem. 

Ma jasny grzbiet i intensywnie czerwoną dolną część ciała. W naturze pas ten umożliwia członkom stada wzajemne rozpoznanie się w mętnych i ciemnych wodach.

Płeć jest dość trudna do rozróżnienia. Samice są nieco większe i bardziej zaokrąglone niż samce. Przedstawiciele tego gatunku dorastają zwykle do około 5 cm długości. Są to ryby ławicowe, dlatego ważne jest, aby trzymać je w grupach składających się z min. Dlatego ważne jest, aby trzymać je w grupach składających się z co najmniej 6 osobników. Zwiększa to ich poczucie bezpieczeństwa i pozwala im zachowywać się w sposób naturalny.

Ważne jest, aby ten gatunek był trzymany w dużej ławicy, składającej się z co najmniej sześciu osobników. Są to ryby ławicowe i w większej liczbie czują się bezpieczniej. Dlatego ważne jest zapewnienie im dużej przestrzeni, zbiornika o pojemności co najmniej 120 litrów, aby mogły swobodnie pływać. Akwarium powinno być bardzo gęsto udekorowane i obsadzone kilkoma sztukami roślinności pływającej. Rośliny te zapewnią rybom schronienie i pomogą utrzymać wodę w czystości. Pływające rośliny są również pomocne w utrzymaniu stałej temperatury wody, ponieważ ich liście tworzą mikroklimat, który przechwytuje ciepło ze światła. Ponadto rośliny pływające pochłaniają część odpadów ryb, zapobiegając w ten sposób zanieczyszczeniu wody.

Zbiornik powinien być bardzo gęsto udekorowany i wyposażony w wiele elementów roślinności pływającej, ponieważ gatunek ten czuje się bezpieczniej, gdy jest otoczony roślinami. Pomaga ona również utrzymać wodę w czystości i zapewnia schronienie młodym rybom. Rośliny pływające są również pomocne w utrzymaniu stałej temperatury wody, ponieważ tworzą mikroklimat, który pochłania ciepło ze światła znajdującego się nad nimi. Ponadto rośliny pływające pochłaniają niektóre produkty odpadowe uwalniane przez ryby, które w przeciwnym razie zanieczyszczałyby wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *