Odpowiedni promiennik podczerwieni jako rozwiązanie problemu ogrzewania pomieszczeń

Promienniki podczerwieni są przeznaczone do przekazywania i dystrybucji energii cieplnej w postaci promieniowania podczerwonego, które jest niewidoczne gołym okiem. Promienniki podczerwieni działają poprzez emisję promieniowania podczerwonego, które jest następnie absorbowane przez przedmioty i powierzchnie.

Aktualnie, ogrzewanie promiennikowe zyskuje coraz większą popularność. Promienniki podczerwieni mogą nawet czasem zastąpić ogrzewanie konwekcyjne w miejscach takich jak patio czy taras. Ich instalacja jest z kolei prosta i szybka. Co jeszcze warto wiedzieć o promiennikach ciepła na podczerwień?

Czym właściwie są elektryczne promienniki podczerwieni? 

Promienniki podczerwieni stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Tego typu grzejniki wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania przedmiotów i osób, a nie do bezpośredniego ogrzewania powietrza.

Element grzewczy stosowany w promiennikach podczerwieni składa się ze specjalnego materiału, który wytwarza promienie podczerwone, gdy przechodzi przez niego prąd elektryczny. Reflektor urządzenia kieruje promienie w stronę osoby lub innego obiektu. Promienie te są absorbowane przez skórę, powodując ogrzanie ciała. Jest to podobne do tego, jak działa kuchenka mikrofalowa.

Na czym polega działanie promienników podczerwieni? Elektryczne promienniki ciepła

Promienniki podczerwieni działają poprzez wytwarzanie energii cieplnej za pomocą fal elektromagnetycznych, które są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale nadal są w stanie ogrzać obiekty, przez które przechodzą. Te fale elektromagnetyczne są produkowane przez żarówki, które emitują promieniowanie podczerwone w całym spektrum długości fal od 0,7 mikrona (mikrometrów) do ponad 1 milimetra (milimetrów).

Promienniki podczerwieni wykorzystują żarówki na podczerwień do wytwarzania energii cieplnej, którą można wykorzystać do ogrzewania domu lub biura. Ten typ grzejnika różni się od grzejnika konwekcyjnego, ponieważ wykorzystuje żarówki na podczerwień zamiast wentylatorów konwekcyjnych. Dzięki promiennikowi podczerwieni można cieszyć się takim samym komfortem jak w przypadku pieca na gaz ziemny lub propan bez konieczności płacenia kosztownych rachunków za media.

Gdzie można zainstalować elektryczne promienniki podczerwieni? Wydajny sposób ogrzewania pomieszczeń i nie tylko

Promiennik podczerwieni zapewnia natychmiastowe źródło ciepła, gdziekolwiek jest zainstalowany. Może być używany w dowolnym miejscu w domu – zapewnia wydajne ogrzewanie pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy kuchnia – a nawet na zewnątrz. Promienniki podczerwieni można instalować także na otwartych przestrzeniach, sprawdzą się w ogrodach zimowych, w garażu czy na tarasie lub balkonie.

Promienniki ciepła na podczerwień charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną i odpowiednio dobrane urządzenie można wykorzystywać do ogrzewania nawet bardzo dużej powierzchni (np. ogrzewanie hal produkcyjnych, kościołów, hal magazynowych itd.). Zapewniają skuteczne ogrzewanie ludzi i zapewniają komfort cieplny osobom, które przebywają w ich polu działania.

Zalety promienników podczerwieni. Dlaczego promiennik ciepła może być dobrym rozwiązaniem?

Istnieje wiele korzyści związanych z używaniem promiennika podczerwieni zamiast zwykłego grzejnika przestrzennego. Należą do nich:

  • wygoda – wiele osób wybiera promienniki podczerwieni, ponieważ nie wymagają one żadnych szczególnych umiejętności ani specjalnego traktowania, aby działały prawidłowo. Wystarczy umieścić je w odpowiednim miejscu i uruchomić;
  • łatwość instalacji – montaż promienników podczerwieni nie należy do skomplikowanych czynności. Promiennik należy – w zależności od typu – powiesić na ścianie, suficie bądź postawić na podłodze, by był gotowy do działania. To szybkie i proste rozwiązanie;
  • bezpieczeństwo – panel grzewczy jest bezpieczniejszy niż inne rodzaje grzejników przestrzennych, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji chemicznych czy oparów, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, zawroty głowy i nudności. Promieniowanie podczerwone jest bezpieczne dla oczu i skóry, więc można swobodnie używać promienników tam, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta;
  • cicha praca – promiennik, ogrzewając powierzchnię, nie generuje hałasu, można więc używać go w pomieszczeniach takich jak kaplice czy ogrody zoologiczne, a także w każdym pomieszczeniu, w którym wypada zachować ciszę;
  • przyjazne dla natury – promiennik podczerwieni to rozwiązanie ekologiczne – urządzenie nie szkodzi naturze ani nie zanieczyszcza powietrza.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *