Oświetlenie zbiornika – KONIECZNY OSPRZĘT I URZĄDZENIA.

Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów oświetlenia stosowanych w akwarystyce, zaczniemy od spojrzenia na podstawy i ich przydatność. Niektóre formy oświetlenia (takie jak fluorescencyjne) można znaleźć wewnątrz kaptura zbiornika lub czaszy; inne oświetlenie jest używany na zewnątrz kaptura i zapewni oświetlenie dla całego pokoju / obszar wokół zbiornika.

Standardowy „sklep” typ oprawy oświetleniowej – z jednej żarówki (40 watów zazwyczaj), lub identyczne podwójne żarówki (80 watów każdy) – będzie działać dobrze dla większości małych i średnich zbiorników do 20 galonów lub tak. W przypadku większych zbiorników należy użyć dwóch takich opraw. Zastosowanie jednej 40-watowej lampy sklepowej nad zbiornikiem o pojemności 10 galonów po prostu nie zapewnia wystarczającego oświetlenia w nocy lub w ciągu dnia, ponieważ większość lamp sklepowych jest w stanie wytworzyć tylko bardzo słabe światło. Powodem tego jest to, że światła sklepowe oparte są na małej „chłodnej białej” (lub niepowlekanej) świetlówce o bursztynowym/czerwonym zabarwieniu i nie wytwarzają one wystarczająco dużo światła, aby właściwie oświetlić cokolwiek.

Nie ma nic złego w używaniu tego typu opraw i jeśli odpowiadają one Twoim potrzebom, to powinieneś ich używać. Zapewniają one odpowiednie oświetlenie, ale nie mogą zapewnić intensywności wymaganej do utrzymania niektórych gatunków ryb, takich jak dyskowce.

Najlepszym wyborem dla zbiorników bez roślin, gdzie intensywne oświetlenie nie jest potrzebne, będzie kaptur akwariowy z pojedynczą pokrywą zawierającą jedną lampę 40 W lub pokrywę zawierającą dwie lampy 40 W . Żaden z nich nie jest drogi, ale kaptur akwariowy z pokrywą zawierającą dwie lampy 40 W będzie bardziej wydajny niż kaptur z tylko jedną lampą 20 W. Powodem tego jest to, że dodanie dodatkowego źródła światła do każdego kaptura zawierającego jedną lub dwie lampy, intensyfikuje oświetlenie na całej powierzchni akwarium. Na przykład, użycie pojedynczej lampy o mocy 40 W w standardowym zbiorniku tylko dla ryb zapewni wystarczające oświetlenie w ciągu dnia dla większości gatunków ryb, w tym żabienic (Pterophyllum scalare) i gouramis (Trichogaster spp.). Jeśli jednak użyjesz dwóch lamp halogenowych zamiast tylko jednej, Twój zbiornik będzie wyglądał jaśniej. Oświetlenie halogenowe jest dostępne jako oddzielne 40 watowe ” światło dzienne” jednostki, które zapewniają bielsze światło niż bardziej powszechne „ciepłe białe” światła sklepowe. Jakkolwiek tam jest zawsze jakaś debata co do tego, który z nich jest lepszy dla kolorów ryb.

Najważniejszą rzeczą w systemie oświetlenia akwarium jest to, że faktycznie włączyć go rano i wyłączyć w nocy; o automatyczny timer zapewni spokój, jeśli nie są w stanie dostać się do domu w ciągu dnia (i vice versa). Powodem, dla którego prawie wszyscy hobbyści używają lamp halogenowych zamiast „sklepowych” opraw fluorescencyjnych jest to, że mogą one wytwarzać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu energii w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami lub żarówkami. Halogeny nie emitują również promieniowania ultrafioletowego (UV); oznacza to, że nie trzeba się martwić o blokowanie promieniowania UV ponieważ lampy te nie emitują promieniowania UV. Niezależnie od tego, czy użyjesz jednej czy dwóch lamp, zapewnisz swoim rybom dobre światło przez ponad 12 godzin każdego dnia.

Problem z używaniem wszelkiego rodzaju lamp halogenowych o wysokiej intensywności polega na tym, że mogą one wytwarzać bardzo wysokie temperatury na powierzchni szkła, co może spowodować jego pęknięcie (lub co gorsza!). Niektórzy ludzie uważają, że oznacza to, że nigdy nie należy umieszczać żadnego urządzenia na górze akwarium, jednak jeśli kaptur zawiera szklaną pokrywę zamiast plastikowej, to nie ma powodów do obaw. Wysoka intensywność urządzeń oświetleniowych, takich jak to nie są przeznaczone do „wewnątrz” każdego rodzaju kaptur anyway; nie są to oprawy fluorescencyjne i nie zawierają stateczniki (część elektryczna, która włącza się na na początku dnia i wyłączone w nocy). Lampy te są po prostu przeznaczone do umieszczenia na szczycie pokrywy akwarium, dlatego powinny być używane TYLKO w ten sposób.

Oświetlenie neodymowe stało się jednym z najbardziej popularnych typów oświetlenia LED o wysokiej intensywności dostępnych obecnie dla akwariów. Są one przeznaczone do produkcji intensywnego światła przy użyciu dużej liczby bardzo małych diod LED zamiast większej liczby standardowych rozmiarów diod LED stosowanych w większości innych świateł LED. Chociaż nie jest to jeszcze wykonalne, aby korzystać z tego rodzaju świateł, ponieważ ich wydajność oznacza, że nie ma skutecznego systemu chłodzenia nadającego się do użytku w akwarium, technologia ta będzie się nadal poprawiać w czasie. Jedną z ważnych rzeczy dotyczących świateł neodymowych, o których każdy akwarysta powinien pamiętać, gdy zakup nowego sprzętu jest to, że nie są one skutecznym źródłem światła dziennego, więc jeśli używasz ich jako główne źródło światła, twój zbiornik będzie bardzo ciemny w ciągu dnia. Jednakże, jeśli umieścisz jeden z tych świateł na szczycie standardowego kaptura akwarium zawierającego dwie 40 watowe lampy halogenowe (zgodnie z zaleceniami powyżej) można oświetlić górną połowę każdego fish-only lub plant-only zbiornika bez dostarczania zbyt wiele „światło dzienne” oświetlenie, które mogą powodować problemy glonów.

Są one obecnie dostępne w większości sklepów zoologicznych. Jednostka kombinowana zawiera zazwyczaj dwie świetlówki 20 W i dwa kompaktowe reflektory fluorescencyjne zaprojektowane w celu zapewnienia dodatkowego oświetlenia zarówno dla roślin, jak i ryb. Przy wyborze takiej jednostki oświetleniowej upewnij się, że ma ona oddzielne przełączniki dla każdej lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *