Podstawowe wyposażenie do akwarium

Kiedy zakładasz akwarium, konieczne jest jego odpowiednie wyposażenie. Ryby, tak jak każde inne zwierzę, potrzebują odpowiednich warunków, które mogą im zapewnić akcesoria zoologiczne. Co prawda akcesoria do akwarium mogą się różnić w zależności od tego, jakie ryby będą w nim przebywać, ale poniżej przedstawimy podstawową listę rzeczy. Aby stworzyć idealną przestrzeń życiową dla swoich rybek, będziesz potrzebował kilku niezbędnych elementów wyposażenia akwarium. Niektóre elementy wyposażenia są obowiązkowe, podczas gdy inne zależą od rodzaju hodowanych ryb. Na przykład, filtr akwariowy jest niezbędnym elementem, który pomaga utrzymać wodę czystą i wolną od toksycznego amoniaku. Zwiększenie natężenia przepływu w mało wydajnym filtrze może pomóc w przywróceniu jego sprawności. Aby filtr działał z maksymalną wydajnością, należy go czyścić lub wymieniać na nowy co kilka miesięcy. Grzałka akwariowa utrzymuje stałą temperaturę wody na poziomie 76 stopni Fahrenheita (24 stopni Celsjusza), a przekroczenie tego zakresu może być szkodliwe dla ryb. Potrzebny będzie także termometr do monitorowania wahań temperatury, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoich wodnych towarzyszy. 

Akcesoria do akwarium

Najważniejszym elementem wyposażenia jest bez wątpienia filtr. Jego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń gromadzących się w wodzie oraz wzbogacanie jej w tlen. Dzięki bakteriom, które rozwijają się na filtrze, bierze on również czynny udział w regulacji równowagi biochemicznej w akwarium. Istnieją filtry zewnętrzne (przeznaczone do dużych zbiorników) i wewnętrzne (do mniejszych). Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań podłączenia filtra do akwarium. Najprostszym sposobem jest kupienie urządzenia, które posiada wszystkie potrzebne elementy w jednym miejscu (np. dysze, przepływomierz). Innym rozwiązaniem są filtry, które można podłączyć tylko od strony przepływu tych zbiorników, które mają swoje pokrywy lub specjalnie wydłużone trzonki; te ostatnie służą do podłączenia filtra do większych akwarium. 

Najważniejszą rzeczą, którą musimy zrozumieć przed założeniem akwarium, jest to, że w zbiorniku nie powinno znajdować się nic, co nie będzie używane. Musimy więc dokładnie przemyśleć, w jaki sposób wypełnić nasze akwarium rybami i roślinami wodnymi, które będą żyły w naszym akwaryjnym świecie. Niektóre akwaria są wypełnione piaskiem, który może służyć jako podłoże dla ryb i roślin. Wybór podłoża jest jednak jedną z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji. Podłoże to podstawa, na której umieszczane są wszystkie organizmy w akwarium. Zazwyczaj jest to mieszanka żwiru, skał i piasku. Akwarium rafowe jest wyjątkowe i świetnie wygląda samo w sobie, z roślinami i rybami lub bez nich. Możemy jednak uczynić je jeszcze lepszym, dodając do niego kilka dekoracji. Tło akwariowe to cienka warstwa ciemnego materiału, którą umieszcza się na tylnej ścianie akwarium. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to tylko element, który pokrywa tylną ścianę i nadaje jej bardziej jednolity kolor. Jednak nie do końca tak jest. Solidne tło stanowi wsparcie dla żywych koralowców i bezkręgowców, które pomagają stworzyć bogaty świat morski w Twoim domowym akwarium. Sprawia również, że ryby czują się bardziej jak w domu, ponieważ nie muszą pływać bez końca przed białą lub jaskrawo kolorową ścianą, ale mogą pływać za pewnego rodzaju ochroną przed drapieżnikami. Akwarium można zainstalować w dowolnym wnętrzu. Najważniejsze jest, aby znaleźć miejsce, w którym nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła lub przepływu powietrza. W tym celu warto przyjrzeć się parametrom pomieszczenia (wysokość, szerokość i długość) i obliczyć, ile wody potrzebujesz dla swoich ryb. Należy pamiętać, że im większe akwarium, tym trudniejsze będzie jego utrzymanie ze względu na obecność glonów na ścianach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *