POTAS I MAGNEZ – istotne mikroelementy dla roślin w Twoim akwarium.

Utrzymanie potasu w akwarium i w wodzie akwariowej jest co najmniej tak samo ważne jak utrzymanie twardości węglanowej (KH). Brak tych pierwiastków powoduje, że prawie każdy zbiornik roślinny cierpi na ich niedobory. Brak potasu powoduje żółknięcie liści i słabszy wzrost, natomiast brak magnezu powoduje wszystkie problemy, które wynikają z braku potasu, takie jak zaczerwienienie brzegów liści i martwe plamy, które mogą być widoczne między żyłkami na spodniej stronie starszych liści. Niedobór potasu prowadzi do nekrozy między żyłkami na liściach. Objawy te są szczególnie dobrze widoczne na nowych przyrostach. Magnez odgrywa ponadto rolę w produkcji chlorofilu, dlatego jego niedobór również prowadzi do żółknięcia liści. Niedobór magnezu jest bardziej powszechne niż brak potasu.

Zazwyczaj woda w akwarium zawiera wystarczające ilości tych pierwiastków dla dobrego wzrostu i zdrowia roślin, ale niektóre wody z kranu i niektóre nawozy nie zawierają ich wystarczająco dużo. Na przykład, wiele systemów zbierania wody deszczowej i butelkowana woda mineralna nie zawierają więcej niż bardzo małe ilości magnezu i/lub potasu, podczas gdy niektóre nawozy w sprzedaży nie wymieniają ich nawet na liście zawartości. W obu przypadkach konieczne jest uzupełnienie tego, co rośliny otrzymują poprzez pobieranie przez korzenie, aby umożliwić optymalny wzrost.

Nawet jeśli woda z kranu lub nawóz dostarczają wystarczających ilości składników odżywczych, czasami konieczne jest uzupełnienie ich poziomu poprzez pobranie przez korzenie za pomocą metod aplikacji nawozów płynnych lub dozowania podłoża. Powodem może być czasowa niedostępność niektórych składników odżywczych ze względu na szybkie pobieranie przez rośliny lub wypłukiwanie ich przez podmiany wody.

Możesz również dozować je za pomocą środków chemicznych, które są dodawane bezpośrednio do akwarium. Jeden rodzaj nawozu chemicznego jest wytwarzany poprzez spalanie w piecu bogatych w potas odpadów drzewnych, co powoduje powstanie popiołu bogatego w składniki odżywcze. Proces ten nazywany jest „biocharem”. Druga metoda polega na ekstrakcji osadu czarnego ługu z produkcji papieru, w wyniku której powstaje mieszanina soli potasowych i innych suchych nawozów. Produkty te dostępne są w formie granulatu lub proszku, dzięki czemu można je łatwo dozować za pomocą wagi elektronicznej. Nie zawierają one żadnych związków magnezu – oczyszczenie wystarczającej ilości magnezu z osadu jest zbyt trudne, by można było go zastosować w celach komercyjnych – dlatego nawozy te dostarczają jedynie azotanu potasu ( KNO3), dwuwodorofosforan potasu (KH2PO4) i siarczan potasu (K2SO4). Te środki chemiczne są również czasami stosowane w zbiornikach z rybami słonowodnymi.

Jeśli żaden z tych produktów nie jest dostępny, można zastosować następujące alternatywne metody uzupełniania potasu i magnezu: 1. Dozowanie za pomocą standardowych roztworów nawozów mineralnych, które dostarczają zarówno potasu, jak i magnezu w proporcji odpowiedniej dla roślin, takich jak Flourish Comprehensive Supplement firmy Seachem . 2. Dodanie substratu dla roślin akwariowych lub granulek gliny do warstwy podłoża, w którym można wymieszać nawozy o szerokim spektrum działania. 3. Użycie dostępnych w handlu systemów dozowania składników odżywczych dla roślin wodnych – zwykle wspierają one systemy ogrodnictwa wodnego w pomieszczeniach z wykorzystaniem podłoży żwirowych bez żadnych dodatków w postaci żwiru czy podłoża, dlatego sprawdzą się tylko tam, gdzie oświetlenie akwarium i inne warunki pozwalają na szybki wzrost.

Nawozy roślinne nie nadają się do uzupełniania, jeśli w zbiorniku obecne są ryby. Ryby szybko zużywają nadmiar składników odżywczych, co powoduje niedobory składników odżywczych w innych częściach ich diety. Przy obecności ryb można bezpiecznie stosować tylko produkty niezawierające azotu. Specjalistyczne nawozy tylko dla roślin są dostępne u producentów takich jak Seachem, ale azotan potasu (KNO3), dwuwodorofosforan potasu (KH2PO4) i siarczan potasu (K2SO4) są również solami mineralnymi, które dostarczają zarówno potas jak i magnez w stężeniach wystarczająco wysokich do pobrania przez rośliny, gdy są dodawane do słupa wody w standardowych dawkach. Są to nadaje się do stosowania w zbiornikach z rybami i roślinami o słabym oświetleniu.

Nawozy roślinne nie nadają się do uzupełniania, jeśli istnieje możliwość wystąpienia wysokiej temperatury wody. Wysoka temperatura powoduje, że potas rozkłada się na potaż, który nie zawiera prawie żadnych składników odżywczych dla roślin. Powoduje to również rozkład magnezu na MgO (tlenek magnezu), który jest nierozpuszczalny, a tym samym bezużyteczny jako źródło składników odżywczych dla roślin. Jeśli mamy w akwarium grzałkę, najlepiej jest dozować standardowe roztwory nawozów mineralnych, które dostarczają zarówno potasu jak i magnezu w nocy, kiedy temperatura w zbiorniku będzie niższa niż w ciągu dnia, lub dodatki do podłoża zawierające substancje chemiczne do pobierania przez korzenie, które nie zawierają żadnych związków potasu ani magnezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *