Przewodnik ryb akwariowych – Brzanki, ryby z rodziny karpiokształtnych.

Brzanki, ryby z rodziny karpiowatych. Bardzo piękne ryby akwariowe, które są doskonałymi pływakami i aktywnymi drapieżnikami. Żywią się głównie drobnymi żywymi ofiarami, które znajdują na dnie naszych zbiorników. Ryby te pochodzą z Ameryki Południowej, Azji Mniejszej lub Afryki, gdzie występują duże ilości zbiorników wodnych pełnych substancji organicznych, dlatego też uwielbiają te miejsca, które należy utrzymywać w czystości za pomocą urządzeń filtracyjnych obecnych w naszych akwariach. Dostępnych jest ponad 120 gatunków brzanek, prawie wszystkie bardzo popularne wśród akwarystów, którzy lubią je z powodzeniem hodować.

Brzanki mogą być trzymane w akwarium ogólnym, ale ważne jest, aby ich długość nie przekraczała 30 cm. Poza tym mogą mieć problemy z innymi gatunkami ryb z tej samej rodziny, ponieważ są one terytorialne i mają czasami agresywny charakter. Zaleca się trzymanie ich pojedynczo lub w grupach składających się z nie więcej niż 5 osobników, jeśli chcemy mieć kilka gatunków razem.

Ogólnie rzecz biorąc, ich opieka jest bardzo prosta; wystarczy upewnić się, że jest wystarczająco dużo kryjówek (rośliny i skały), ponieważ lubią używać ich jako bezpiecznych schronień. Należy również zapewnić swoim pupilom kamienie lub skałki, na które będą mogły wyskoczyć na powierzchnię wody, gdy poczują się zagrożone .

Brzanki są łatwe do karmienia, ale w ich diecie muszą znaleźć się również małe robaki, skorupiaki i larwy. Są one żarłocznymi drapieżnikami, więc nie trzeba się martwić o ich pokarm. W każdym razie nie należy ich przekarmiać. Daj im tylko tyle, ile są w stanie zjeść w ciągu około 5 minut. Co najmniej dwa razy dziennie podawaj rybom sztuczny pokarm produkowany dla brzanek.

Jeśli będziemy trzymać te małe pływaki w naszym akwarium, otrzymamy nie tylko piękne zwierzątka, które dobrze wyglądają pływając wokół roślin i skał wszelkiego rodzaju; jest bardzo prawdopodobne, że od czasu do czasu będą one składać ikrę, co jest zarówno zabawne, jak i korzystne dla całego zbiornika gatunków ryb żyjących tam razem z naszymi maluchami! Wystarczy być cierpliwym do czasu przychodzi i jeśli umieścisz je w ich własnym zbiorniku, możesz być pewien, że wkrótce pojawi się nowe pokolenie brzanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *