Rośliny akwariowe z rodzaju Ludwigia.

Rodzaj Ludwigia obejmuje około 40 gatunków roślin, które występują w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i Azji. Istnieje 4 lub 5 gatunków, które są naprawdę powszechne w handlu.

Wszystkie Ludwigie powinny być sadzone tak, aby tworzyły gęsty dywan, chyba że chcemy je wykorzystać jako rośliny tła. Warunki w akwarium nie są bardzo ważne dla tej grupy. Jednak ich liście zawierają pewne substancje, które mogą być toksyczne dla ryb lub krewetek, więc powinny być stosowane z ostrożnością! Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ryby nie mają możliwości wypływania ponad powierzchnię wody (np. gdy trzymane są w akwariach bez pokrywy). Szczególnie ostrożnie należy postępować z ludwigią karłowatą (Ludwigia repens), ponieważ roślina ta zawiera znacznie więcej substancji niż inne gatunki.

Ludwigia glandulosa (Cuba ludwigia, Red Ludwigia) to bardzo popularna roślina akwariowa należąca do grupy roślin nie potrzebujących dużo światła i preferujących miejsca zacienione. Najlepiej radzi sobie w lekko kwaśnej wodzie, tworzy gęste czerwono-brązowe łodygi i liście z różowymi obwódkami.

Ludwigia skośna (Ludwigia inclinata, Ludwigia o skośnych liściach) również preferuje zacienione miejsca, ale potrzebuje więcej żelaza niż Ludwigia Cuba. Roślina ta tworzy czerwono-brązowe łodygi i zielono-czerwone liście, które są nachylone w kierunku powierzchni wody, ponieważ rosną szybciej niż ich międzywęźla mogą się wydłużyć. Jeśli umieścisz ten gatunek w swoim zbiorniku wystarczająco wcześnie, wkrótce będziesz miał piękny krzew na powierzchni wody i korzenie rosnące w dół w kierunku podłoża.

Ludwigia karłowata (Ludwigia repens) jest często używana jako roślina dywanowa, szczególnie w zbiornikach z krewetkami. Gatunek ten powinien być sadzony bardzo blisko siebie, ponieważ jego drobne listki – o długości zaledwie 2-3 milimetrów – zawierają więcej niebezpiecznych substancji niż inne gatunki ludwigii. Ludwigia karłowata może z łatwością pokryć całe dno zbiornika w ciągu 1 lub 2 miesięcy, jeśli kupisz zdrowe rośliny i będziesz je prawidłowo hodował w warunkach akwariowych. Inne gatunki Ludwigii potrzebują znacznie więcej czasu, aby urosnąć w ten sposób; mogą nawet zgnić, jeśli użyjesz ich zbyt wiele i zapewnisz im niewystarczającą ilość światła i CO2! Potrzebują one znacznie bardziej kompaktowe oświetlenie, aby przetrwać. Tak więc, jeśli myślisz o zakupie „Ludwigia selvatica” do swojego zbiornika w lokalnym sklepie zoologicznym, zastanów się jeszcze raz!

Nazwa Ludwigia hyssopifolia jest bardzo często mylona w sklepach zoologicznych z Ludwigia peploides. Ten drugi gatunek należy jednak do innego rodzaju (Dentella). Główna różnica między tymi dwoma roślinami polega na tym, że Ludwigia hyssopifolia ma liście pokryte gwiazdkowatymi włoskami, podczas gdy na powierzchni liści Ludwigia peploides znajduje się wiele drobnych, wypukłych kropek. Roślina ta może być stosowana jako roślina akcentowa w większych akwariach, gdzie tworzy piękne czerwone łodygi i 2-3 centymetrowe zielone liście. Dolne liście z czasem opadają, co sprawia, że roślina ta jest dobrym wyborem na stanowiska w połowie i w tle. W naturze ludwigia hyssopifolia jest mieszkańcem pól ryżowych, więc może tolerować temperatury, które są nieco wyższe niż w większości zbiorników.

Ludwigia palustris to kolejny atrakcyjny gatunek, który tworzy czerwonawe łodygi i zielone liście z ostro zakończonymi końcówkami. Roślina ta dobrze radzi sobie w normalnych warunkach akwariowych, o ile temperatura wody nie wzrasta powyżej 28 stopni C.

Wreszcie, Ludwigia arcuata jest bardzo odpornym gatunkiem z Ameryki Południowej, który preferuje wilgotne podłoże, ale toleruje również suche warunki, jeśli podłoże nie wyschnie całkowicie. Rośliny te mają pomarańczowo-czerwone łodygi i zielone liście z czerwonym obrzeżeniem. Gatunek ten doskonale nadaje się na tło akwarium, ponieważ tworzy piękne krzewy gęsto pokryte łodygami i liśćmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *