Walka z glonami – rodzaje i metody zwalczania glonów

Jak czyścić glony w zbiorniku? Doświadczeni akwaryści odpowiadają na to pytanie bardzo prosto: tak, jak się da. To ostatnie jest działaniem, które dotyczy nie tylko glonów, ale także innych mikroorganizmów sprawiających rybom problemy – chorób i pasożytów. Nie ma sensu obwiniać kogoś w tej sprawie. W rzeczywistości otrzymałem słabe wyjaśnienia od osób, które niedawno rozpoczęły swoją znajomość z akwarystyką, jakie glony są właściwie szkodliwe? Być może wszyscy oni nie wiedzą lub o tym zapomnieli. Z tych pytań na temat czyszczenia roślin akwariowych wyraźnie kiełkują ponownie – kilka dni po posadzeniu kolorowych dekoracji roślinności wodnej, pojawia się zielony film na jego liściach.

Warunek ten nie ma nic wspólnego ze zdrowiem roślin i wygląd wszystkich rodzaje glonów w akwarium nie jest takie proste. Gratuluję wyboru! Zanim jednak zaplanujesz podwodny ogród, zastanów się, jak zwalczyć tych niechcianych gości – mikroorganizmy, które zmniejszą Twoją przyjemność z oglądania wodnych roślin i ryb.

Najważniejszą rzeczą w walce z glonami jest woda bez chloru. Jeśli ten warunek jest spełniony, można go wyjaśnić poprzez zarządzanie innymi aspektami opieki nad wystrojem akwarium. Idealny sposób na ochronę akwarium przed zieloną masą (oprócz wymiany wody) da Ci regularna pielęgnacja roślinności (czyszczenie), która wymaga szczególnej uwagi na ozdoby akwariowe, a mianowicie:

Należy pamiętać, że najlepszą „bronią” przeciwko glonom są swobodnie pływające ślimaki (glonożercy). To one nie tylko zjedzą cienką warstwę zieleni na liściach, ale również wyczyszczą wszystkie glony z szyb i innych powierzchni. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że nie należy wprowadzać ślimaków do akwarium z rybami mniejszymi od nich, chyba że były one trzymane w tym akwarium przez dłuższy czas. W zbiornikach z dużymi mieszkańcami najlepiej jest stosować „Monitory”, które potrafią odstraszyć ślimaki z ich terytorium.

Jeśli po jakimś czasie nie przyniesie to rezultatu, wtedy można sięgnąć po bardziej radykalne metody. Zanim jednak zaczniemy czyścić rośliny akwariowe z glonów – zróbmy krok do tyłu i zastanówmy się, czy rzeczywiście ma to wpływ na nasz zbiornik? Jeśli tak – jak bardzo te mikroorganizmy przeszkadzają? Jeśli są nie szkodzi – nie trać czasu na szukanie lekarstwa.

Przejdźmy teraz do walki. Do walki z glonami można użyć specjalnych leków ze sklepów akwarystycznych lub po prostu kupić w domu substancje, które zostały sprawdzone przez akwarystów jako skuteczne w tej dziedzinie. Czyszczenie z zielonej wody można wykonać za pomocą syfonu i kubka, ale bez wielkiego entuzjazmu! Aby oczyścić rośliny wodne z glonów, należy zanurzyć każdy liść w roztworze do momentu, aż zacznie kapać. Na przykład, jeśli w Twoim akwarium nie ma ślimaków – to przed posadzeniem ich w akwarium należy karmić je gotowanym szpinakiem lub sałatą przez dwa tygodnie. Ryby akwariowe również docenią dobrze oczyszczone liście! Dodatkowo, glonożercy nie umrą od tej metody.

Bądź ostrożny przy wyborze leku do czyszczenia akwarium do wykorzystania. Jeśli przesadzisz, istnieje ryzyko, że Twoje ryby umrą z powodu zatrucia lub stresu. Pamiętaj, aby przeczytać instrukcję obsługi! Prostą sztuczką z żywymi roślinami jest zanurzenie ich na minutę w 5-procentowym roztworze formaliny i natychmiast po tym dokładne wypłukanie w bieżącej wodzie. To wystarczy, aby „zabić” glony na ich liściach bez żadnej szkody – nie zapomnijcie dodać wcześniej antybiotyku bakteriobójczego! Ale tutaj wszystko należy robić ostrożnie, aby nie zatruć ślimaków formaldehydem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *