Wędki spiningowe – czym kierować się przy wyborze? Dobre wędki spinningowe

Spinningi, czyli wędki spinningowe, służą do połowu dużych ryb w wodzie i na gruncie. Są to sztuczne przynęty, które wykonuje się w różnych rozmiarach i kształtach, aby przyciągnąć drapieżniki, takie jak pstrąg czy szczupak. Wędki spinningowe mogą być również używane do połowu karpi, płoci i kleni. Dostępne są z pojedynczą lub podwójną akcją skrętną i mają stosunkowo długi format z długim blankiem o długości do 1,8 metra. Istnieją dwa rodzaje spinningów: z gładką i twardą linką.

Oprócz techniki spinningowej nadaje się do łowienia dużych drapieżników. Dobra wędka spinningowa powinna mieć doskonały stosunek wytrzymałości do masy, tak aby wytrzymała silne szarpnięcia dużych drapieżników, gdy próbują one zawładnąć sztuczną przynętą. Dobre wędzisko spinningowe powinno być na tyle sztywne, aby podczas łowienia zachowało swoją formę, nie wyginając się.

Wędki spiningowe
Wędki spiningowe

Wędkarstwo spinningowe – co warto wiedzieć? Jaka wędka spinningowa? Jaka długość cm wędki i ciężar wyrzutu? 

Wędka spinningowa to długa rękojeść, która pozwala z łatwością wędkować silnym rybom. Dostępne są w wielu odmianach materiałów i w przedziale długości od 3 do 6,5 metra. Jedną bardzo ważną rzeczą w tych wędkach jest to, że są one przeznaczone do łowienia wyłącznie na sztuczną przynętę, czy to zanętę czy muchę. Jeśli wędka spinningowa nie ma zdolności do wytrzymania takich szarpnięć, może się złamać nawet pod niewielkimi braniami ryb.

Jeśli chcesz złowić potężną rybę, wędka spinningowa będzie Twoim najlepszym partnerem. Jego cienka konstrukcja pozwala na łatwe wyginanie się przy szarpnięciach dużego drapieżnika. Dodatkowo jego długość pozwala również na wykonywanie dalekich rzutów, które są idealne do łowienia większych ryb w odległości od brzegu. Wędkę spinningową możesz łączyć z różnymi sztucznymi przynętami o różnych kolorach i kształtach, aby łowić różne rodzaje ryb.

Wędka na konkretne gatunki ryb – wędki do lekkiego spinningu na delikatne brania

Skuteczne łowienie na spinning zależy od właściwego doboru wędki spinningowej i kołowrotka. Wędka do tej techniki nie jest tylko odpowiednikiem przynęty, ale musi udźwignąć całą walkę z rybą, dlatego wykonuje się ją z najmocniejszych materiałów – włókien węglowych lub włókien wysokomodułowych (HMF). Czy warto wybrać wędkę spinningową, która posiada uchwyt na haczyk? Naszym zdaniem tak. Ten dodatek jest korzystny zarówno w castingu jak i trollingu. Ułatwia też obsługę i przyciąga uwagę ze względu na ergonomiczny kształt.

Wędki spinningowe często projektowane są z wielowarstwowego włókna węglowego. Włókno węglowe jest lekkie i sztywne, co idealnie sprawdza się przy połowach takich jak szczupak czy jazie. Włókno węglowe jest również bardzo wytrzymałe, dzięki czemu wędka spinningowa będzie służyć przez wiele lat intensywnego łowienia. Idealna wędka spinningowa powinna charakteryzować się doskonałą jakością wykonania, dzięki czemu można czuć się bezpiecznie podczas wypuszczania złowionych ryb i zwijania przynęty. Musi być również łatwe do trzymania podczas walki z rybą, gdyż technika ta wiąże się z ciągłymi szarpnięciami silnych drapieżników. Wędka spinningowa idealnie nadaje się do połowu dużych drapieżników. Wędka jest bardzo elastyczna i pozwala na wygodne zarzucanie, nawet nieco ciężkimi przynętami i walkę podczas brania. Przy wyborze wędki warto zwrócić uwagę na ciężar wyrzutowy, długość transportowa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *