Węgiel aktywny i jego zastosowanie w akwarystyce

Akwaryści stosują węgiel aktywny w akwariach od końca XIX wieku. Pierwsze filtry były prostymi urządzeniami. Składały się one ze słoika lub szklanej miski wypełnionej węglem aktywnym i wodą, którą umieszczano na innym pojemniku, w którym stała woda w akwarium. Filtr węglowy szybko stał się ulubieńcem akwarystów, ponieważ miał doskonałe, a zarazem proste właściwości filtracyjne. Już wtedy wiedziano, że filtry akwariowe są w stanie zredukować ilość organicznych substancji chemicznych i zanieczyszczeń w wodzie nawet o 90%.

Od tamtej pory niewiele się zmieniło – węgiel aktywny jest nadal jednym z najczęściej stosowanych mediów filtracyjnych w systemach akwariowych, ponieważ skutecznie usuwa z wody związki organiczne. Co najważniejsze, pomaga on również usuwać wszelkie leki z nowych ryb, które mogły zostać wprowadzone do systemu akwariowego. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele ryb jest hodowanych na lekach i leki te muszą być usunięte przed oddaniem akwarium do użytku w obawie przed zabiciem nowych ryb i bezkręgowców, które nie są przyzwyczajone do wysokich stężeń tych substancji chemicznych.

Węgiel aktywny a akwarium 

Węgiel aktywny to porowaty materiał, który może pochłaniać różne substancje. Wytwarza się go poprzez poddanie materiału organicznego działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia w środowisku bez dostępu tlenu. Proces ten nazywany jest „aktywacją”, dlatego otrzymana substancja nosi nazwę „węgiel aktywny”.

Węgiel aktywowany ma wiele zastosowań w dziedzinie filtracji. Jego najważniejszą właściwością jest zdolność do adsorpcji (lub zasysania) rozpuszczonych substancji organicznych. W akwariach domowych węgiel aktywny jest stosowany do usuwania z wody rozpuszczonych substancji organicznych, w tym leków, barwników i barwników spożywczych. Ponieważ dla tych substancji nie ma miejsca w akwarium, muszą one zostać usunięte.

Węgiel aktywny nie adsorbuje minerałów i niektórych innych pierwiastków rozpuszczonych w wodzie, które są niezbędne dla zdrowia ryb (np. wapnia i magnezu). W większości przypadków węgiel aktywny nie powinien być stosowany przez dłuższy czas lub w przypadku dużej ilości wody, ponieważ w trakcie filtrowania substancji szkodliwych dla ryb będzie on usuwał z wody ważne elementy. Pomimo stale pojawiających się nowych rozwiązań, węgiel aktywny jest nadal najlepiej sprzedającym się środkiem filtracyjnym na świecie. Mimo to, opinie na temat jego wartości są bardzo podzielone. Na jednym biegunie znajdują się entuzjaści węgla, którzy uważają, że powinien on być stosowany jako standardowe medium do ciągłego użytku w większości filtrów. Inni uważają, że powinien być stosowany tylko do specjalnych potrzeb, a jeszcze inni są zdania, że węgiel aktywny w ogóle nie powinien być stosowany w akwarium. Aby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, warto dowiedzieć się, czym jest i jak działa węgiel aktywny.

W świetle ostatnich badań dowodzących szkodliwego działania węgla aktywnego w akwarium, ważne jest, aby zrozumieć, że węgiel aktywowany nie jest narzędziem uniwersalnym. Nadaje się on do różnych celów i bardzo ważne jest, aby używać odpowiedniego typu dla swoich potrzeb. Aby pomóc Ci w tym zadaniu, podajemy kilka rad, jak wybrać odpowiedni rodzaj węgla aktywnego i jak prawidłowo go stosować.

Węgiel aktywny pochłania rozpuszczone związki organiczne, a także niektóre leki. Oznacza to, że należy go okresowo wymieniać. Przy ciągłym stosowaniu zmniejsza się jego zdolność absorpcyjna i z czasem przestaje być skuteczny. Co więcej, przy ciągłym stosowaniu mogą gromadzić się szkodliwe substancje i wpływać na jakość wody. Dlatego stosując węgiel aktywny w akwarium, należy wymieniać go co 2 miesiące, nawet jeśli nie występują przebarwienia lub inne zmiany widoczne dla oka.

Kolejną ważną rzeczą dotyczącą węgla aktywnego jest to, że niektóre jego rodzaje są zaprojektowane specjalnie do określonych zastosowań, takich jak zbiorniki rafowe lub roślinne. Na przykład, wiele rodzajów węgla aktywnego jest przeznaczonych do odwracania procesów osmozy i dejonizacji oraz usuwania nadmiaru soli mineralnych z wody, podczas gdy inne nadają się do usuwania nieprzyjemnych zapachów z akwariów, a jeszcze inne pochłaniają z wody metale ciężkie i pozostałości leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *