Żywy pokarm dla ryb akwariowych

Żywe pokarmy, takie jak krewetki solankowe i dżdżownice, były częścią żywienia ryb akwariowych od bardzo wczesnych lat. W ostatnich latach coraz więcej osób podaje swoim pupilom żywy pokarm. 

Żywe pokarmy są dobre dla ryb na kilka sposobów: zawierają wysokie stężenie składników odżywczych w porównaniu do pokarmów suchych lub mrożonych; karmienie nimi stymuluje tempo wzrostu i wydajność pokarmu u większości gatunków; często rozwijają aktywność skrzeli w warunkach niedożywienia w dalekiej podczerwieni, wspólnych dla wielu akwariów; a co najważniejsze, dodają rybom witalności, której nie można uzyskać stosując pokarmy martwe lub mrożone.

Węgorek octowy

Istnieją jednak pewne wady żywych pokarmów. Na przykład, żywe pokarmy mogą przenosić pasożyty i choroby, na które ryby mogą nie być odporne. Zwykle nie stanowi to problemu w dobrze utrzymanych zbiornikach ze zdrowymi rybami, ale to już inna historia w przypadku chorych ryb hodowanych w zatłoczonych warunkach.

Innym zagrożeniem jest toksyczność samych pokarmów. Najczęstszymi winowajcami są skorupiaki Palaemonetes pugio – znane również jako węgorz octowy lub octowy – które mogą powodować zatrucie Vibrio, jeśli zostaną zjedzone przez odpowiednich żywicieli; oraz robaki Tubifex, które wytwarzają wysoki poziom amoniaku, jeśli są trzymane w zbyt małych pomieszczeniach. Nawet larwy komarów wyhodowane na gnijącej roślinności stanowią zagrożenie, ponieważ zawierają tremat pasożyty, które mogą zainfekować ryby po zjedzeniu.

Ostatnim problemem związanym z żywymi pokarmami jest ich zdobycie. Krewetki solankowe są łatwe w hodowli w wodzie słodkiej, ale trudne do hodowli w zbiornikach słonawych lub słonowodnych, podczas gdy dżdżownice wymagają niskich temperatur i wysokiej wilgotności, do których nie każdy ma cierpliwość lub doświadczenie.

Żywy pokarm ma swoje wady, jednak przed podjęciem decyzji, czy będzie on odpowiedni dla Ciebie i Twojego akwarium, warto zobaczyć, że w większości przypadków są one łatwe do przezwyciężenia. Jest też kilka wspaniałych zalet! I po tym wszystkim, istnieje niewiele rzeczy bardziej satysfakcjonujące niż karmienie ryb żywym pokarmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *