Zalety żywych i sztucznych roślin akwariowych


Rośliny i sztuka akwariowa są nie tylko miłe dla oka, ale odgrywają również ważną rolę w utrzymaniu jakości wody. Oczywiście w akwariach z dużą ilością ryb lub stworzeń wodnych żywe rośliny są dla nas dość praktyczne, ponieważ nie musimy ich aranżować i dbać o nie. Z drugiej strony, jeśli do akwarium zamiast żywych roślin włożymy sztuczne, możemy wybrać bardziej atrakcyjne kolory i kształty – każda wybrana przez nas roślina może pomóc nam stworzyć naprawdę wyjątkową dekorację ścienną.

Jest wielu miłośników akwarystyki, którzy preferują wygląd żywych roślin akwariowych, ale nie zawsze jest to wygodne – często trudno je utrzymać, a niektóre gatunki są po prostu niemożliwe do uprawy. Z wszystkich takich powodów stworzono sztuczne rośliny, które można przechowywać w dowolnych warunkach, a nawet pozostawić bez sadzenia. Główną różnicą między sztucznymi roślinami a prawdziwymi jest to, że nie mają one systemu korzeniowego (więc nie będą rosły po posadzeniu), są złożone z materiałów takich jak plastik, tkanina lub inne włókna i rzadko jakiś rodzaj gliny.

Żywe czy sztuczne rośliny do akwarium?

Żywe rośliny akwariowe są niewątpliwie bardziej atrakcyjne, ale wymagają również bardzo szczególnej uwagi przy sadzeniu i pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chcesz, aby wyglądały naturalnie i zdrowo. Ponadto, gdy obumrą, powinieneś je wymienić. Sztuczne rośliny mają również dobre strony. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Sztuczne i żywe rośliny mogą być stosowane zarówno w połączeniu, jak i osobno. W pierwszym przypadku mamy całkowicie sztuczne akwarium, a w drugim – akwarium z prawdziwymi roślinami wodnymi i plastikowymi dekoracjami. Oczywiście można zastosować wszelkiego rodzaju akcesoria do personalizacji zbiornika (na przykład ozdoby 2-częściowe) lub dekoracje symulujące rafę koralową. Pozostaje jedno pytanie: która opcja jest lepsza?

Spośród wszystkich opcji dekoracji akwarium, żywe i sztuczne rośliny należą do najbardziej popularnych. Obie mogą pomóc w stworzeniu bujnego ekosystemu wodnego, ale są też między nimi znaczące różnice. Żywe rośliny są ogólnie uważane za lepsze dla środowiska, ale niektóre sztuczne dekoracje są tak realistyczne, że oszukują nawet najbardziej wymagających ludzi. Jeśli chcesz stworzyć naturalnie wyglądające akwarium, lub dodać trochę zieleni do zimnego lub jałowego zbiornika, to żywe rośliny mogą być najlepszym rozwiązaniem.

Sztuczne rośliny akwariowe mają wiele zalet w porównaniu z naturalnymi roślinami akwariowymi. W teorii sztuczne rośliny nie wymagają żadnej opieki. Są one również łatwiejsze w utrzymaniu, mają mniej konserwacji niż ich naturalne odpowiedniki i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w zbiorniku bez problemów. Sztuczne rośliny nie rozkładają się, więc nie są siedliskiem bakterii, które mogłyby zaszkodzić Twoim rybom lub zakłócić jakość wody w Twoim zbiorniku. Sztuczne rośliny akwariowe pomagają również stworzyć atrakcyjną atmosferę dla Twojego zbiornika poprzez tworzenie wymiaru i równowagi, co daje bardziej naturalny wygląd niż same prawdziwe rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *