Żyłki na przypony – jakie wybierać? Żyłki w statycznych metodach połowu

Linki przyponowe pełnią ważną rolę w wędkarstwie. W wędkarstwie spławikowym stosuje się je w celu zmniejszenia zużycia spławika i wzmocnienia linki. W tym przypadku przypon jest grubszy i mocniejszy od linki głównej, która nie będzie się tak łatwo łamać jak cieńsza linka muchowa. Linki przyponowe stosowane są również przez wędkarzy łowiących ryby o dużej presji na nie, na przykład na ryby zamieszkujące dno lub łososiowate łowione z przerębli. Przy tego typu połowach stosuje się zazwyczaj więcej haczyków i przyponów, dzięki czemu każdy haczyk może być od siebie niezależny.

Linki przyponowe wykonane są ze specjalnych żyłek wędkarskich, szczególnie cienkich. Stosuje się je w wędkarstwie spławikowym i gruntowym. Szpule z żyłkami występują w dwóch podstawowych rodzajach: żyłki mono i wielowarstwowe. Przypony wielowarstwowe powstają poprzez połączenie kilku żyłek z silikonu lub tworzywa sztucznego. Z reguły wędkarze konstruują tzw. przypony z żyłek cieńszych niż żyłka główna. Ma to na celu zwiększenie ilości brań, ale stwarza ryzyko zerwania ryby przy nieostrożnym holowaniu.

Żyłki na przypony - jakie wybierać?
Żyłki na przypony – jakie wybierać?

Żyłki na przypony – co należy wiedzieć? 

Linki przyponowe mają za zadanie poprawić szybkość brania, ale mogą też ulec uszkodzeniu. Dlatego zaleca się stosowanie odpornych linek przyponowych. Dodatkowo ich istotną zaletą jest to, że nie wchłaniają wody i nie starzeją się. Linka przyponowa nie powinna być zbyt sztywna, gdyż zwiększa to ryzyko zerwania ryby w wyniku nieostrożnego holowania przy lądowaniu. Bardzo popularne są linki mono. Charakteryzują się one doskonałymi możliwościami rzutowymi i są bardzo odporne na przetarcia ostrymi przedmiotami. Mogą być stosowane zarówno do połowu dużych drapieżników takich jak szczupak czy okoń jak i do wabienia małych ryb łownych takich jak płoć, kleń czy strzebla.

Oferta żyłek przyponowych obejmuje zarówno żyłki wielowarstwowe jak i mono. Wędkarze używają żyłek przyponowych, aby zwiększyć swoje szanse na częstsze łowienie nagrodzonej ryby. Linki przyponowe są cienkie i elastyczne, dzięki czemu łatwo nimi rzucać, bez ryzyka, że się poplączą lub urwą rybie. Linki przyponowe wykonane z elastycznych materiałów mogą być bardzo przydatne w specjalistycznych technikach, takich jak łowienie szczupaków czy drapieżników żerujących przy dnie.

Linki przyponowe są niezbędne dla tych, którzy preferują łowienie na feedera. Leadery mogą być stosowane przy łowieniu na spławik, przy łowieniu na bat oraz przy łowieniu na grunt. Linki wiodące są zaprojektowane tak, aby zwiększyć liczbę brań i chronić przed zerwaniem z powodu powtarzających się wstrząsów. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że są one bardziej wrażliwe niż główne linki, więc są bardziej podatne na uszkodzenia, jeśli nie jesteś ostrożny. Jeśli przypon pęknie podczas łowienia, może to zrujnować cały Twój dzień na wodzie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *