Akwarium dla dziecka – jakie rybki dla dziecka?

Akwaria są wspaniałym dodatkiem do każdego domu. Mogą pomóc w stworzeniu relaksującej atmosfery, a także zapewniają dzieciom edukacyjne doświadczenie.

Pierwsze akwarium to szczególne wydarzenie, ponieważ jest to pierwszy krok w kierunku trwającej całe życie miłości do zwierząt i roślin. Posiadanie akwarium w domu to niemal same zalety. Dziecko ma szansę nauczyć się systematyczności, cierpliwości i opiekuńczości. Akwarium to także doskonała okazja do obserwacji podwodnego życia zwierząt i roślin. Niektórym może się jednak wydawać, że skoro rybki akwariowe nie wymagają chodzenia i brudzenia się, to jest to wybór niewymagający i bezproblemowy. Nic bardziej mylnego! Decydując się na akwarium dla dziecka musimy pamiętać, że niezbędna będzie nasza regularna pomoc, gdyż samodzielna opieka może być dla malucha zbyt trudna.

Zdecydowanie zalecamy zakup akwarium o pojemności do 30 litrów (6 galonów). W ten sposób łatwo utrzymasz jakość wody w zbiorniku i zawsze będzie wystarczająco dużo miejsca dla Twoich rybek! Wielkość zbiornika określa również, jaki rodzaj ryb możesz w nim trzymać – małe zbiorniki mają mniej możliwości niż duże, ponieważ po prostu nie mają wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich rodzajów gatunków.

Akwarium to doskonała okazja do obserwacji podwodnego życia zwierząt i roślin. Niektórym może się jednak wydawać, że skoro rybki akwariowe nie wymagają chodzenia i brudzenia się, to jest to wybór niewymagający i bezproblemowy. Nic bardziej mylnego! Decydując się na akwarium dla dziecka musimy pamiętać, że niezbędna będzie nasza stała pomoc, gdyż samodzielna opieka może być dla malucha zbyt trudna.

Jakie rybki kupić dla dziecka?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy wyborze akwarium, jest określenie, jakie rybki chcemy hodować. Niektóre dzieci interesują się kolorowymi gatunkami o jaskrawych barwach (łuskach), inne zaś wolą ryby o spokojnym zachowaniu i braku agresji wobec człowieka.

Jeśli zdecydowałeś się na rodzaj ryb, które chcesz trzymać w domowym akwarium dla dziecka, wtedy możesz zacząć szukać odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, zalecamy wybór akwarium, w którym nie ma ostrych narożników i występów, na których rybki mogłyby się zaklinować lub zranić ostrymi krawędziami szyb lub metalowych łączeń (jeśli takie istnieją).

Decydując się na akwarium dla dziecka musimy pamiętać, że niezbędna będzie nasza stała pomoc, gdyż samodzielna opieka może być dla malucha zbyt trudna.

Posiadanie zwierzątka w domu to niemal same zalety. Dziecko ma szansę nauczyć się systematyczności, cierpliwości i opiekuńczości. Akwarium to także doskonała okazja do obserwacji podwodnego życia zwierząt i roślin. Niektórym może się jednak wydawać, że skoro rybki akwariowe nie wymagają spacerów ani brudzenia się, to jest to wybór niewymagający i bezproblemowy. Nic bardziej mylnego! Decydując się na akwarium dla dziecka musimy pamiętać, że niezbędna będzie nasza regularna pomoc, gdyż samodzielna opieka może być dla malucha zbyt trudna.

Przede wszystkim porozmawiajmy o tym, jakie rybki powinniśmy wybrać do naszego akwarium. Generalnie lepiej jest wybrać duże lub średnie ryby o spokojnym charakterze i prostej diecie. Dobrym wyborem będą tetry lub sumy (na przykład: corydoras). Popularne wśród akwarystów są również tetry kardynalskie, gupiki i molinezje. Ważne jest, aby te gatunki były na tyle spokojne, aby nie walczyły ze sobą w zbiorniku; powinny też tolerować wzajemną obecność w porze karmienia.

Kolejną ważną rzeczą jest kontrola jakości wody. Akwarium dziecięce wymaga szczególnej uwagi, ponieważ łatwiej jest popełnić błędy w parametrach wody niż w przypadku większych zbiorników używanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *