Przewodnik ryb akwariowych. Kirysy – ryby z rodziny kirysowatych.

Rodzina kirysków (Perciformes) obejmuje około 50 gatunków i jest jedną z najbardziej zróżnicowanych wśród perciformes. Wielkość ich ciała waha się od 10 cm do 200 cm. Dla przykładu najmniejszy kirys – kirysek drobny osiąga długość niewiele ponad 10 centymetrów, podczas gdy jeden przykład kiryska drobnego zanotowano przy długości prawie dwóch metrów!

Ryby te dzielą się na kilka podrodzin: Pristigasterinae, Dives, Otothyropsis i Psettogeninae. Ryby należące do tych grup mają wiele cech wspólnych, które są doskonale widoczne dla akwarysty amatora zajmującego się tego typu akwarystyką .

Kirys jest przedstawicielem rodzajów Kirengeshoma, Psettops i Daga. Ryby te różnią się od siebie kształtem i kolorem. Ciało jest wydłużone. Po obu stronach długiej płetwy grzbietowej znajdują się duże łuski, które tworzą płytę pancerną na grzbiecie. Wszystkie te ryby mają duży pysk z mocnymi zębami do chwytania zdobyczy, dlatego nazywane są kurami. Ryby z tych rodzin żywią się owadami, mięczakami, skorupiakami zamieszkującymi płytkie wody lub osady denne.

Należy zaznaczyć, że przedstawiciele tej rodziny występują nie tylko w zbiornikach słodkowodnych, ale również w pobliżu wód przybrzeżnych, gdzie fale potrafią się zwijać nawet do dwóch metrów wysokości. To pozwala nam zrobić jeden założenie o przystosowaniu ryb do życia w akwarium.

Przewodnik po rybach akwariowych. Kirys żyje w południowo-wschodniej Azji, Indiach i na Sri Lance. Występuje tam w trzech gatunkach: Fałszywy kirys (Kirengeshoma palmata), Kirengeshoma tatyanae Palmata tatyanoi, daga – Daga argus argus. Dwie pierwsze są rybami dość małymi, które mogą zadowolić akwarystów o ograniczonych możliwościach dalszego rozwoju tego kierunku. Ostatnia z nich osiąga jednak rozmiary dochodzące nawet do dwudziestu centymetrów! Oznacza to, że jej utrzymanie będzie wymagało nie tylko odpowiednich umiejętności ze strony osoby opiekującej się nią, ale również dodatkowych warunków w mieszkaniu lub innym zbiorniku. Kirys charakteryzuje się tym, że ukrywa się tylko w gąszczach roślin wodnych. Widać go, gdy poluje na pokarm, dlatego akwaryści muszą zadbać również o obecność w akwarium żywej lub sztucznej roślinności.

Należy pamiętać, że ryby te są stworzeniami nocnymi – polują głównie w nocy, a w dzień śpią. Dlatego też, jeśli planujemy obserwować je przez cały dzień, należy trzymać je oddzielnie od innych ryb (np. gupików), ponieważ nie zostawią ich w spokoju. W ciągu dnia kiryski wolą pozostawać ukryte głęboko w zaroślach, gdzie nie ma dostępu do światła. Jeśli chcesz, aby Twoje ryby były aktywne przez cały czas, upewnij się, że że mają schronienie, do którego mogą się wycofać.

Poradnik ryb akwariowych: Kiryski nie są szczególnie wybredne co do parametrów wody: jej temperatura powinna mieścić się w granicach 24 – 27 stopni, a poziom pH 7 -8,5 jest akceptowalny, ale może spaść do 7 lub wzrosnąć do 8,5 ze względu na specyficzne warunki, w jakich żyją te ryby. Daga preferuje wprawdzie warunki bardziej kwaśne (7-6), ale poradzi sobie z takimi parametrami pod warunkiem, że będzie dla nich przeznaczone całe akwarium (palmata zajmuje tylko część akwarium). Jeśli chodzi o twardość wody, ryby te dobrze czują się przy 5° dh i powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *