Sinica w akwarium – jak sobie z nią poradzić skutecznie?

Sinice to glony trudne do rozpoznania ze względu na ich oleistą naturę. Wielu akwarystów zauważa je dopiero wtedy, gdy szkody są już wyrządzone. Ich obecność znacznie pogarsza wygląd akwarium: woda staje się mętna, pozbawiona tlenu i nieodpowiednia dla życia ryb. Ma niebieskozielony kolor i wydziela nieprzyjemny zapach. Gęste kolonie sinic tworzą się na wszystkich żywych elementach akwarium, wytwarzając na jego powierzchni rodzaj bąbelków, które po wzburzeniu wyglądają jak piana. Zakwity sinic występują najczęściej w nowych, źle utrzymanych lub przepełnionych akwariach o niskim poziomie tlenu i wysokim poziomie dwutlenku węgla. Sinice to szeroka gama szkodliwych mikroorganizmów, które pojawiają się na ścianach i kamieniach akwarium, jak również na roślinach, liściach, a nawet na podłożu. Ma bardzo charakterystyczny wygląd, dość trudny do pomylenia z innymi rodzajami glonów. Sinice mają niebiesko-zielony kolor, tworzą gęste kolonie na skałach, roślinach lub szkle. Aby pozbyć się tego rodzaju glonów, można stosować specjalne preparaty lub inne kompozycje zawierające nadmanganian potasu. Sinice w akwarium to jeden z najgroźniejszych wrogów, którego można i trzeba zniszczyć za wszelką cenę. Trzeba jednak wiedzieć, jak skutecznie sobie z nim radzić. Przede wszystkim należy je prawidłowo zidentyfikować – sinice mają kilka gatunków, każdy podgatunek zachowuje się w inny sposób, dlatego nie wystarczy tylko poznać główne cechy sinic. Błękitnozielone algi należą do grupy bakterii, a nie do glonów. W związku z tym sinice tworzą swoistą symbiozę z roślinami. System korzeniowy tych roślin wodnych stanowi obszar pokarmowy dla bakterii, które dostarczają im tlen. Z tej idealnej sytuacji rozprzestrzeniają się one w szybkim tempie na całą wodę i atakują wszelkie inne formy życia – zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe – pod warunkiem, że w ich środowisku znajduje się wystarczająca ilość azotu, fosforu i światła.

Sinice w akwarium

Sinice to organizmy, które mogą znacząco wpłynąć na cały stan akwarium. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznym niebiesko-zielonym kolorze, nieprzyjemnym zapachu i konsystencji na szybie. Ze względu na swoje właściwości fizyczne może tworzyć gęste kolonie, z których trudno jest usunąć nawet niewielki fragment. Aby najskuteczniej pozbyć się sinic, należy stosować specjalne produkty zawierające bakterie nitryfikacyjne, które wspomagają ich rozmnażanie i rozwój. W przypadku sinic sytuację komplikuje fakt, że mogą one występować w różnych postaciach. Najczęściej spotykane są dwie – cylindryczna i sferyczna. Forma cylindryczna przypomina zielony porost, ale nie zawiera chlorofilu i nie może wytwarzać pokarmu, dlatego bakterie te nazywane są niefotosyntetyzującymi i pozyskują pokarm organiczny od innych mikroorganizmów, a nawet od ryb, u których zachodzi fotosynteza. Sinice to gęsty, niebiesko-zielony śluz, który rośnie na powierzchni brudu, skał i sarisów w akwariach. Śluz ten można łatwo pomylić z mchem lub glonami, ale w przeciwieństwie do tych organizmów nie ma on warstwy ochronnej, a w dotyku przypomina śluz. Organizm ten może rosnąć tak gęsto, że całkowicie pokrywa dno zbiornika. Na liściach roślin wodnych pojawiają się martwe plamy, mogą też wystąpić takie objawy, jak zmiana koloru. 

Sinice mogą powodować poważne problemy w akwarium. Ważne jest, aby zrozumieć dlaczego, na przykład, całkowity brak jakichkolwiek śladów po ataku nie oznacza, że problem został całkowicie rozwiązany. Niektóre bakterie mogą pozostać w formie biofilmu i ukrywać się, czekając na lepsze czasy. Drugi sztorm może ożywić takie ukrywające się mikroorganizmy i przywrócić ich szkodliwą działalność. Sinice mogą również zmniejszać ilość tlenu, co jest podkreślane w wielu źródłach. Naszym zdaniem zdrowe akwarium z prawidłową filtracją i cyrkulacją wody powierzchniowej nie powinno mieć z tym problemów, nie powinno być w takim akwarium niedoboru tlenu, nawet jeśli sinice pochłoną je w nocy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *